Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2022 Mart Ayı Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) düzenlenen toplantı sonrası Mart ayı için politika faiz oranını duyurdu. Ayrıntılar geliyor...
TCMB 2022 Mart Ayı Faiz Kararını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında, faiz kararını açıkladı. TCMB, politika faizini sabit tutarak yüzde 14’te bıraktı. Açıklama öncesi beklentiler faiz oranının sabit tutulacağı yönüneydi.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, çatışmaya dönüşen jeopolitik riskler ve salgında varyantlar, küresel ve bölgesel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin daha da artmasına yol açtığı kaydedildi.

Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yükseliş, enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz sıkıntılarının belirgin hale gelmesi nedeniyle üretici ve tüketici fiyatlarının arttığına dikkat çekildi.

Küresel Enflasyon Vurgusu

Küresel enflasyonun finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği belirtilirken, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini tahminlerine dikkat çekildi.

Son dönemde artan enflasyona dair yapılan değerlendirmede, sıcak çatışma ortamının yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurların öneminin altı çizildi.

Fiyat İstikrarı için Tüm Araçlar Kullanılacak

Fiyat İstikrarı için Tüm Araçlar Kullanılacak

TCMB raporunda, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan ve kararlılıkla sürdürülmekte olan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğünü kaydetti.

Açıklamada “Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Kurum son olarak 2021’in Aralık ayında faiz indirimini gerçekleştirmiş ve yüzde 14 seviyesine çekmişti. Daha sonraki Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştirilen toplantılarda, politika faizinde bir değişiklik yapılmamıştı.

Geçtiğimiz günlerde TÜİK tarafından Şubat ayı enflasyon verileri açıklanmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,44 oranında artış yaşanmıştı. Artış sonrası TCMB’nin bu ay alacağı faiz kararı merak ediliyordu.

Dünya genelinde artan enflasyon, merkez bankalarından faiz artırımı yapılması beklentilerini artırıyor. Geçtiğimiz gün ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını açıklamış ve 25 baz puanlık artış ile 2018’den bu yana ilk faiz artırımını gerçekleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu