Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB: Enflasyon Beklentilerindeki İyileşme Genele Yayılarak Devam Ediyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Ankara’da yaptığı sunumda yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
TCMB: Enflasyon Beklentilerindeki İyileşme Genele Yayılarak Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020’nin ilk enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası İdare Merkezi’nde Başkan Murat Uysal’ın sunumu ile açıklanan raporda, makroekonomik göstergelerdeki iyileşmenin etkisiyle Türkiye’nin risk priminin bir önceki veri dönemine göre belirgin oradan iyileşme gösterdiği söylendi.

Enflasyon ve risk primindeki iyileşmenin uzun vadeli kredi faizlerinin düşmesini sağladığı aktarıldı. Yılın ilk raporunda yıl sonu enflasyon tahmini %8,2, gelecek yıl için ise %5,4 ile değişim göstermedi.

Uysal: Gelişen ülkelere özgü kırılganlıklar büyüme görünümünü etkileyebilir.

Murat UysalKüresel iktisadi faaliyetlerdeki yavaşlamanın 2019 yılının son çeyreğinde de sürdüğünü söyleyen Uysal, ekonomi politikalarındaki belirsizliklerin azalsa bile önemini koruduğuna dikkat çekti. Son dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımlarında bir miktar toparlanma gözlendiğini fakat bu ülkelere özgü kırılganlıkların sürdüğünü belirtti.

Ocak ayında enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin genele yayılarak devam ettiğini söyledi. Son açıklanan verilere göre Türkiye’nin enflasyon oranı %11,84 seviyesinde. 2019’un son ayında açıklanan bu oranın Ekim enflasyonuyla uyumlu şekilde toparlanma eğilimi gösterdiğini belirtti.

Son dönemde artan jeopolitik risklere ve Çin’de meydana gelen virüs salgınına değinen Uysal, Türkiye’nin risk priminin kayda değer oranda gerilediğini söyledi. Gerek risk priminde gerekse enflasyon oranlarında düşüş olmasının kredi faizlerinin aşağı çekilmesine zemin hazırladığını belirtti. Bu durumun ise kredi büyümelerini artıracağına dikkat çekti.

Bir önceki rapordan bu yana ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın sürdüğünü söyleyen Uysal, iç talep artışının olumlu etki gösterdiğini ifade etti. Öte yandan net ihracatın büyümeye katkısının azaldığının altını çizdi.

Zorunlu karşılık adımlarının da kredilerdeki canlanmayı artırdığını ifade eden Merkez Bankası Başkanı, geçen yılın son çeyreğinden itibaren iktisadi faaliyetlerin güç kazandığını dile getirdi. Ocak ayı raporunda yer alan fiyat tahminlerini ise şu şekilde paylaştı;

  • Bir önceki raporda 57,7 olan 2020 yılı petrol fiyat ortalama tahmini 60 dolara yükseltildi.
  • %11 olan 2020 yıl sonu gıda fiyat enflasyonu tahmini değişmedi ve %11’de bırakıldı.
  • 2021 yılı için öngörülen ortalama petrol fiyat tahmini 56,6 dolar oldu.
  • 2020 yıl sonu için enflasyon tahmini ise %8,2 olarak açıklandı. Bu oranın 2021 yılının sonunda %5,4’e ineceği öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu