Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2020’nin İlk Toplantısında Politika Faizini 75 Bp Düşürdü

Merkez Bankası, yılın ilk PPK toplantısında politika faizini, 75 baz puanlık indirim yaparak %11,25 seviyesine çekti.
TCMB 2020’nin İlk Toplantısında Politika Faizini 75 Bp Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2020 yılının ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan faiz kararını açıkladı. 12 Aralık toplantısında bir hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan düşürerek %12’ye indiren banka, bugünkü kurul toplantısında beklentiye paralel olarak 75 baz puanlık indirim uyguladı. Böylelikle politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %11,25 seviyesine inmiş oldu.

PPK üyelerince paylaşılan toplantı metninde, ekonomik faaliyetlerdeki toparlanmanın devam ettiği belirtildi.

PPK ToplantıMerkez Bankası Temmuz, Eylül, Ekim ve Aralık toplantılarında toplamda 1200 baz puanlık indirim uygulayarak, politika faizini %24’ten %12’ye düşürmüştü. Ekonomistlerin geneli 16 Ocak  2020 toplantısından 75 baz puanlık faiz indirimi bekliyordu. Bu doğrultuda Merkez’in açıkladığı karar piyasaları şaşırtmadı.

Yapılan açıklamada ekonomik faaliyetlerin sektörel dağılımındaki iyileşmenin devam ettiğini ancak yatırımların hala zayıf seyrettiği belirtildi. Küresel büyümedeki zayıflamanın dış talebi yavaşlattığı dönemde, rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu şekilde devam ettiği aktarıldı. Son dönemde net ihracatın büyümeye katkısının azaldığı ancak finansal koşullardaki iyileşmenin etkisiyle ekonomik toparlanmanın devam edeceği belirtildi.

Cari işlemler dengesinde son dönemde alınan tedbirlerin etkisi ile pozitif bir tablonun izlendiği ve önümüzdeki süreçte de ılımlı seyrini devam edeceği öngörüldü. Küresel enflasyondaki düşüklüğün ve iktisadi faaliyetlerdeki zayıflığın etkisiyle gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının genişlemeci para politikasını devam ettireceğine dair beklentilerin korunduğu ifade edildi.

Küresel ticarete dair beklentilerin iyileşme gösterdiği söylenen PPK toplantı metninde, gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik risk iştahının arttığına dikkat çekildi. Ticarette korumacılık önlemleri, sermaye akımları, emtia fiyatları, jeopolitik gelişmeler ve küresel ekonomi politikalarına dair belirsizliklerin takip edildiği aktarıldı.

Enflasyon gibi makroekonomik göstergelerin iyileşme göstermeye devam ettiği belirtildi.

Enflasyon GelişmeleriEnflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme olduğu söylenen PPK kararında söz konusu olumlu gelişmelerin ülke risk primini düşürdüğü ve maliyet unsurları üzerindeki baskıyı azalttığı belirtildi.

Enflasyon göstergelerinin iç talep koşulları, üretici fiyatları ve döviz kuruna bağlı olarak ılımlı seyrettiği, şu anki gidişatın ise yıl sonu beklentileriyle paralellik gösterdiği vurgulandı. Enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurların incelendiği ve bu doğrultuda politika faizinde 75 puan baz puanlık indirim yapılmasına karar verildiği aktarıldı.

Enflasyondaki düşüşün sürmesinin uzun vadeli faizlerin aşağı çekilmesi, ekonomik toparlanmanın artması ve ülke risk priminin düşmesi adına büyük önem taşıdığı ifade edildi. Her türlü verinin dikkatle incelendiği belirtilirken, Merkez Bankası’nın elindeki tüm araçları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amacı doğrultusunda kullanmaya devam edeceği yinelendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu