Paylaşım

TCMB’nin 2016 Yıl Sonu Beklenti Anketi Güncellendi


 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2016 yıl sonu beklenti anketini güncelledi. Merakla beklenen ankette öne çıkan bölümler ve ayrıntılar haberimizde;

Hem yurt içi piyasaların hem de yatırımcıların merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) yılsonu beklenti anketi, bugün güncellenmiş haliyle kamuoyuna açıklandı. Türkiye ekonomisinin çalkantılı günler geçirdiği bu dönemde TCMB’den gelecek beklenti anketi, ayrı bir öneme sahip oldu. Ankette dikkat çeken en önemli noktalar, dolar ve cari açık beklentisi oldu.

Beklenti anketinin öne çıkan noktaları ise şöyle;

Merkez bankasına göre, dolar kuru beklentisi yılsonu için 3,07 TL oldu. Hatırlanacağı üzere, bir önceki anket döneminde bu beklenti 3,05 TL düzeyindeydi. Cari yılsonu Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) beklentisi ise yüzde 8,21 olarak belirtildi. Bir önceki ankette ise bu beklenti 7,81 düzeyindeydi. Ayrıca ankette 2 ay ve 24 ay sonrası TÜFE beklentileri, sırasıyla yüzde 7,61 ve 7,16 olarak belirtildi.

Anketle ilgili TCMB değerlendirmelerde bulundu

Merkez bankası bugün kamuoyuna yayınladığı yıl sonu beklenti anketiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Merkez bankası yaptığı değerlendirmede, Ağustos ayı için TÜFE beklentisin bir önceki ankette yüzde 0,38 olduğunu ancak güncellenmiş haliyle yüzde 0,33 düzeyinde olduğunu vurgulandı. Eylül ayı TÜFE beklentisinin ise yüzde 0,71 olduğunu belirterek, Ekim ayı için bu oranı yüzde 1,24 olarak ifade edildi. 2016 cari işlemler açığı beklentisi bu anket döneminde 33,2 milyar ABD doları olarak belirtilirken, 2017 beklentisi 36,6 milyar ABD doları olarak dile getirildi. Hatırlanacağı üzere bir önceki ankette bu oranlar sırasıyla, 32,8 milyar ve 36,4 milyar ABD doları olarak belirtilmişti. GSYH 2016 yılı büyüme beklentisi ise güncellenmiş anket sonrası 2016 yılı için yüzde 3,5 olarak belirtilirken, 2017 yılı için ise bu oran yüzde 3,8 olarak ifade edildi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın