Yatırım yapmaya başla!

TCMB’den 200-250 Bp İndirim Beklenirken, Daha Fazlasının TL’ye Zarar Vereceği Yinelendi

Ekonomistler yarın gerçekleşecek PPK toplantısından ortalama 200-250 baz puan arasında indirim bekliyor. Bundan daha fazlasının ise döviz kurlarını yukarı çekeceği öngörülüyor.
TCMB’den 200-250 Bp İndirim Beklenirken, Daha Fazlasının TL’ye Zarar Vereceği Yinelendi

Bu hafta piyasaların gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun yarın (25 Temmuz 2019) yapacağı toplantıda. Başkan değişikliği ile indirim beklentisi kuvvetlendi. Fakat bu kez de miktar bakımından çeşitli tahminler gelmeye başladı.

Öyle ki 50 baz puandan 900 baz puana kadar değişen tahminler geliyor. Ekonomistler genel olarak 200 – 250 baz puanlık bir indirimin makul olacağını düşünüyor. Bunun üzerinde yapılacak bir indirimin ise Türk lirasına zarar vereceği ve kuru yukarı yönde hareketlendireceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda uyarı niteliğinde değerlendirmelere yapan ekonomistler, toplantının bir gün öncesinde sert indirimin getireceği olumsuz etkileri bir kez daha yineledi.

25 Temmuz toplantısından 250 bp indirim bekleyen Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen, yıl sonuna kadar 600 bp düşüş öngörüyor.

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar GökşenYeni Başkan Murat Uysal’ın reel politika faizini vurgulayan söylemlerinden sonra ülke karşılaştırmalarının daha çok önem kazandığını söyleyen Gökşen, enflasyon konusuna değindi. 2018 yılının Ekim ayından bu yana enflasyonda iyileşme olduğunu, ancak iyileşmenin nedenleri üzerinde durulması gerektiği mesajını verdi.

Uzun vadedeki beklentilerin sınırlı ölçüde olumlu olduğunu, yakın zaman raporlarının ise son dönemdeki gelişmelere bağlı olarak düşüş gösterdiğini açıkladı. 5 yıllık CDS risk priminde gerileme olmasının ve merkez bankalarının gevşek para politika söylemlerinin TCMB tarafında da destekleyici rol aldığını aktardı. Kurum olarak yarınki toplantıdan 250 bp’lik bir faiz indirimi beklediklerini söyleyerek, değerlendirmesini noktalandırdı.

Deniz Yatırım analistleri de 250 baz puanlık bir indirim bekliyor.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun GödekDeniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, yarın 250 bp olmak üzere Temmuz, Eylül ve Ekim toplantılarında indirim kararı çıkmasını beklediklerini söyledi. 2019 yılının tamamında 550 bp indirim öngören kurum analistleri, TL’nin düşük oynaklık durumunun devam etmesi ve risk priminin 300 puan seviyelerine inmesi halinde, aşağı yönlü ayarlamanın boyutunun değişeceğini belirtti.

Merkez Bankası’nın 2018 yılında 1125 bp sıkılaştırıcı politika yaptığını, bu yıl ilk kez indirime gitmesinin beklendiğini dile getirdi. Son dönemde ekonomik koşulların iyileşmesinin lehimize durumlar için fırsat yarattığını belirten Gödek, diğer taraftan iç ve dış faktörlerin gidişat üzerinde belirleyici olacağına dikkat çekti.

Bunlar arasında ise; küresel ekonomideki toparlanma, FED ve AMB’nin parasal genişleme beklentileri, doların küresel boyutta zayıflamasının beklenenden daha düşük olması ve yurt içi yabancı para mevduatının boyutu gibi durumların olduğunu sıraladı.

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı ise Merkez’den 300 baz puanlık bir indirim beklediklerini bildirid.

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak KanlıHalihazırda %24 olan politika faiz oranını yıl sonuna kadar %18’e inmesini beklediklerini aktaran Kanlı, bundan sonraki dönemde para politikalarının oluşturulmasında hükümetin daha ön planda olacağına dikkat çekti.

Önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin yanı sıra toplantıda alınan kararların, daha ayrıntılı bir şekilde paylaşılmasını beklediklerini söyledi. Nitekim MB Başkanı Murat Uysal da yeni dönemde iletişimde şeffaflığı artıracak çalışmalar yapacaklarını söylemişti. Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys en az 200 bp, Capital Economics Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey ise yarın 250 olmak üzere, yıl sonuna kadar 800 bp indirim beklediğini açıkladı.

Yabancı ekonomistlerin ortak beklentisi ise 100 – 400 bp arasında bir faiz indirimi yapılması yönünde. Yine hem yerli hem de yabancı kurumların buluştuğu ortak paydada, sert bir faiz indiriminin Türk lirasının istikrarını bozacağı ve kuru yükseltebileceği riski yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum