Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 2019’un Son Toplantısında Politika Faiz Oranını 200 Bp Düşürdü

Merkez Bankası 12 Aralık 2019 toplantısında politika faiz oranında 200 baz puan değerinde indirim yaptığını açıkladı.
TCMB 2019’un Son Toplantısında Politika Faiz Oranını 200 Bp Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2019 yılının son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştirdi. Son üç toplantıda art arda olmak üzere toplamda 1000 baz puanlık düşüş yapan banka, 12 Aralık toplantısında da faiz indirimi kararı açıkladı.

Merkez Bankası Başkan Murat Uysal ve Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Murat Çetinkaya, Abdullah Yavaş’ın katılımıyla gerçekleşen yılın son toplantısında bir hafta vadeli repo faiz oranında 200 baz puan indirim yaparak, %14’ten %12 seviyesine çekti.

Son dönemde ekonomik faaliyetlerdeki toparlanma eğiliminin devam etmesine karşın yatırımların zayıf kaldığı vurgulandı.

Ekonomik FaaliyetlerMerkez Bankası tarafından yapılan açıklamada küresel büyüme görünümündeki zayıflamanın dış talebi zayıflattığı, öte yandan rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu şekilde devam ettiği belirtildi. Net ihracatın büyümeye katkısının azaldığı ancak son dönemde iyileşme gösteren cari işlemler dengesinin önümüzdeki süreçte de ılımlı seyrini devam ettirmesinin beklendiği söylendi.

Gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikasında genişleyici tutumunu sürdüreceklerini dair beklentilerin güçlendiği vurgulanırken ekonomiyi negatif etkileyen unsurlara değinildi. Küresel finansal koşullardaki zayıflamanın risk iştahını desteklediği, bununla birlikte ticarette korumacılık politikalarına dair belirsizliklerin dış ticareti etkileyen yönlerinin yakından takip edildiği aktarıldı.

Enflasyonda iyileşmenin devam ettiği belirtilen raporda Türk lirasının istikrarlı seyrini sürdürdüğü, iç talep koşullarının ve üretici fiyatlarının ise çekirdek enflasyonu olumlu şekilde etkilediği belirtildi. Enflasyon gibi makroekonomik göstergelerin iyileşmesinin ülke risk primini düşürdüğü, buna bağlı olarak enflasyonda yıl sonu tahminlerinin gerçekleşeceğine dair beklentinin korunduğu aktarıldı.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Merkez Bankası AçıklamaPPK’nın Aralık toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkatle ele alarak, politika faizini 200 baz puan indirmeye karar verdiği açıklandı. Mevcut durumun para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon ile uyumlu olduğu kanısına varıldığı kaydedildi.

Enflasyonda hedeflenen seviyeye ulaşılabilmesi için para politikasındaki temkinli duruşun devam ettirilmesi gerektiği açıklandı. Bu nedenle parasal sıkılaşmadaki kararların enflasyonda süreklilik sağlayacak şekilde ayarlanacağı bildirildi.

Ekonomistlerin tamamı faiz indirimine kesin gözüyle bakarken, tahmin aralığı 100 – 250 baz puan arasında değişiyordu. Haluk Bürümcekçi, enflasyonda %12 olan yıl sonu tahmini doğrultusunda faiz indiriminin süreceğini belirtmişti. Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül ve Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer ise 200-250 bp civarında indirim beklediğini açıklamıştı.

Enflasyondaki düşüşün Merkez Bankası’nın faiz değişikliği için elini kuvvetlendirdiğini söyleyen Şengül, 2020 yılında bekle-gör politikası ile hareket edeceğini yorumladı. Merkez Bankası Aralık ayı beklenti anketinde yıl sonu gecelik faiz tahmini %12,40’a, TÜFE beklentisi %11,62’ye, dolar kuru tahmini ise 5,82’ye düşürülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu