Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Değiştirmeyen Tayland MB, GSYİH Düşüş Tahminini %8,1’e İndirdi

Tayland Merkez Bankası, 2020 için GSYİH görünümünü düşürerek tahminini yüzde 8,1 seviyesine çekti. Detaylar şu şekilde;
Faiz Değiştirmeyen Tayland MB, GSYİH Düşüş Tahminini %8,1’e İndirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland Merkez Bankası (BoT) artan ekonomik dalgalanmaların ortasında politika alanını korumak için gösterge faiz oranını %0,50 seviyesinde sabit tuttu ancak 2020 için %8,1’lik daha derin bir GSYİH daralması öngördü.

Merkez bankasının para politikası komitesi, bir günlük geri alım oranına dokunulmamasına oybirliğiyle karar verdi.

ING ekonomisti Prakash Sakpal, kaleme aldığı makalede Tayland’ın hamleleri hakkında görüş bildirdi. Bankanın 2021’deki toparlanma iyimserliğinin yanlış olabileceğini belirterek Covid-19 durumunun belirsizliğine atıfta bulundu.

Tayland Merkez Bankası’nın bugünkü politika toplantısında sürpriz olmadığını, oranın yüzde 0,50’de sabit tutulmasının beklentilerle uyum içinde gerçekleştiğini belirtti.

ING ekonomisti ayrıca kurumun, yılın geri kalanında daha fazla indirim yapacağını tahmin etmediklerini aktardı. Ancak bunun ekonominin henüz kritik safhayı atlattığı anlamına gelmediğini de ekledi.

Ekonomik tahminlerinin daha da düştüğü göz önüne alındığında, merkez bankasının şimdi 2020’de GSYİH’de %8,1 düşüş öngördüğünü aktardı. Zayıf ihracat ve turizmi ekonomiye zarar verdiğini dile getirerek BoT’un Mart’taki tahmininin %5,3 olduğunu hatırlattı.

Bu yıl sert bir yavaşlamanın, merkez bankasının 2021’de güçlü bir sıçrama beklentisini etkilemiş olabileceğini belirten uzman; “ancak bu durum yanlış yerleştirilmiş olabilir” dedi.
Tayland MB GSYİH Tahmin
Kaynak: BOT

Ancak Başkan Yardımcısı Titanun Mallikamas’ın gelişmiş ekonomik sinyalleri vurgulayarak iyimser bir yaklaşımla konuştuğunu söyledi. İlk çeyrekte yüzde 1,8 daralan Tayland, merkez bankasının kararı öncesinde Mayıs ayı dış ticaret verilerini de açıkladı.

İhracat bir yıl önceki seviyelere göre %22,5 gerilerken, ithalatın %34,5 arttığı bildirildi. Çoğu ürün kategorisinde ihracatta zayıflık görülürken, elektronik, taşıt ve parçalarındaki düşüşler gerilemeyi yönlendirdi.

Kuyumculuk ürünleri ihracatı ise %76 artışla eğilimi sürdürdü. Ana destinasyonlara yapılan sevkiyatlar (ABD, Avrupa ve Japonya) küçülmeye devam ederken Çin’e yapılan sevkiyatlar %15 arttı. ING ekonomisti tüm bunların yanında merkez bankasının cari fazlayı 15,5 milyar dolar seviyesinde tahmin ettiğini ve bu nedenle 30 Haziran’da yayımlanacak verileri izlemek gerektiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu