Yatırım yapmaya başla!

Tarifeler Askıya Alındı, ABD ile Çin Kısmi Anlaşmaya Vardı!

ABD, Salı günü uygulanmaya başlayacak tarifelerin askıya alınacağını açıkladı. İşte detaylar;
Tarifeler Askıya Alındı, ABD ile Çin Kısmi Anlaşmaya Vardı!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cuma günü yaptığı açıklamada gelecek hafta yürürlüğe girecek Çin tarifelerinin askıya alınacağını söyledi.

Duyuru, Başkan Donald Trump’ın çok önemli bir birinci aşama anlaşma olduğunu söylemesi üzerine geldi. Öncesinde de Çin müzakerelerinde iyi şeyler olduğunu söylemişti. Nihayetinde 15 Ekim’de yürürlüğe girmesi planlanan tarifeleri ertelenmesi anlaşma umudunu artırdı.

Öte yandan Cuma günkü açıklamada, 15 Ekim tarifelerinin askıya alınmasının ayrı bir tarife artışına etkisinin olmayacağı bildirildi.

Trump Çin Açıklaması ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Eylül ayında çok çeşitli tüketici kalemlerine uygulanan tarifeler geçerli kalacağını, yüzde 15’lik bu tarifelerin yaklaşık 112 milyar dolarlık Çin malı için geçerli olduğunu hatırlattı. Haberler üzerine ana endeksler oturumun en yüksek seviyelerine yükseldi. Başkan Trump, gelecekte tarifeler olasılığını açık bıraktıktan sonra ise hisseler geri çekildi.

Anlaşmanın bir parçası olarak Çin, ABD tarım mallarında 40 ila 50 milyar dolar arasında alım yapmayı kabul ederken başkan ilerili aşamalarda daha fazla adım atılacağını dile getirdi.

15 Ekim Tarife Askıya Alındı Trump ayrıca Oval Ofis’te Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin yanında gazetecilere, birinci aşama imzalandıktan sonra ikinci aşamanın neredeyse hemen başlayacağını söyledi. Trump, ticaret anlaşmasının ilk kısmının önümüzdeki üç hafta içinde yazılacağını, bunun fikri mülkiyet ve finansal hizmet endişelerinin yanı sıra Çin’in yaklaşık 40 milyar ila 50 milyar dolarlık tarımsal ürün satın almasını içereceğini aktardı.

“Bu çiftçiler için çok büyük bir anlaşma” diyen Trump, bu ticari görüşmeler ve önceki görüşmeler arasında neyin değiştiği sorulduğunda çünkü bu anlaşmanın daha büyük olduğunu söyledi. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ise aynı soruya yanıt olarak farkın iş birliği olduğunu kaydetti.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Oval Ofis’teki açıklamasında; “kilit konular hakkında temel bir anlayışa sahibiz ancak yapılacak daha çok iş var” dedi. ABD’nin Ağustos’ta Çin’e “para birimi manipülatörü” koyma kararını iptal edip etmeyeceğini bile değerlendireceğini bildiren Mnuchin; “son iki gün içinde çok ilerleme kaydettik” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum