Yatırım yapmaya başla!

Suudi Enerji Bakanı: Petrol Kıtlığı Görmüyorum Ama Gerekirse OPEC Harekete Geçecek

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, petrol kıtlığı olmadığını söyleyerek OPEC’in buna göre harekete geçeceğini belirtti. İşte detaylar;
Suudi Enerji Bakanı: Petrol Kıtlığı Görmüyorum Ama Gerekirse OPEC Harekete Geçecek

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, bugün yaptığı açıklamada OPEC’in petrol piyasasının ihtiyaçlarına cevap vereceğini ancak özellikle de ABD’de gelenlerle birlikte verilere bakarak bir petrol kıtlığı olduğundan emin olmadığını söyledi.

Pazar günü OPEC ve Suudi Arabistan, Rusya dahil OPEC üyesi olmayan üreticiler arasında gerçekleştirilecek toplantı öncesinde Cidde’de konuşan Al-Falih, OPEC’in grubu buluşma zamanının geleceği Haziran sonuna kadar üretime karar vermeyeceğini dile getirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Rusya ve OPEC dışı üreticiler, 1 Ocak’tan itibaren 6 ay için üretimi günde 1.2 milyon varil düşürme konusunda anlaşmışlardı.

OPEC OPEC Dışı Üreticiler Petrol Kısıntısı

Söz konusu hamle, stokların artmasını ve fiyatların düşmesini durdurma amacıyla tasarlanmıştı. Bu noktada Suudi Enerji Bakanı; “Esnek olacağız, her zaman yaptığımız gibi doğru olanı yapacağız” diyerek azaltmaların sürdürülmesine ilişkin herhangi bir kararın Haziran ayında yapılacak görüşmelerde alınacağını bildirdi.

OPEC’in iki ana ilke tarafından yönlendirildiğini söyleyen Al-Falih, bir tanesinin piyasayı dengeleme ve stokları normal seviyesinde tutmak olarak ifade etti.

Suudi Enerji Bakanı OPEC İki Ana İlke Tarafından Yönlendiriliyor Diğeri de piyasanın ihtiyaçlarına cevap vermek olarak aktardı. Ve; “eminim doğru dengeyi kuracağız” dedi. Haberde OPEC’in kesintilerde kararlaştırılan payı 800 bin varil olsa da İran ve Venezuela’daki üretim kayıpları nedeniyle gerçek düşüşünün çok daha büyük olduğu bilgisi de verildi. Ülkelerin ikisi de ABD yaptırımları altında ve OPEC liderliğindeki anlaşma uyarınca gönüllü indirimlerden muaf tutuluyor.

ABD Başkanı Trump, OPEC’i ve grubun filli lideri Suudi Arabistan’ı petrol fiyatları için düşürmeye çağırsa da Riyad, arzı hızla artırmak ve fiyat çöküşü riskini almak konusunda gönülsüzlüğünü gösterdi.

Suudi Enerji Bakanı Petrol Kıtlığı Açıklaması

JMMC olarak bilinen Pazar günü yapılacak toplantı da İran’ın petrol ihracatının Mayıs’ta daha çok düşmesi ve Washington’dan gelen yaptırımlar nedeniyle Venezuela sevkiyatlarının azalması beklentileri nedeniyle sıkılaşacak bir piyasa endişeleri arasında geliyor. Rusya petrolündeki kirlilik krizi de Doğu Avrupa ve Almanya’ya ham petrol gönderimi için kilit bir kanal olan Druzhba boru hattı boyunca akışları durdurmaya zorladı.

Askıya alınma süresi henüz belli değilken, durdurma rafinerileri malzeme bulma mücadelesine soktu. Gelişmeler hakkındaki sorulara Al-Falih; “Arz sıkıntısı olduğundan emin değilim, ancak piyasa analizine bakacağız. Kesinlikle duyarlı olacağız ve pazar tedarik edilecek” dedi.

“Tüm göstergeler stokların hala yükselmekte olduğunu gösteriyor, ABD verilerinin haftalardır arttığını görüyoruz, yani belli ki arz bolluğu var” ifadeleriyle de dikkat çekti. Sonuçta ABD’nin petrol stokları geçtiğimiz hafta beklenmedik şekilde Eylül 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükselmişti. Uluslararası Enerji Ajansı da bu hafta 2019’a yönelik petrol talebini azaltmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum