Paylaşım

Suudi Arabistan ve İran Arasındaki Gerginlik Petrole Yaradı


 

Suudi Arabistan tarafından dün akşam yapılan açıklamaya göre İran ile diplomatik ilişkiler kesildi. İki önemli petrol üreticisi ülke arasındaki gerilim daha da tırmanmış oldu. Petrol ise bu gerilimden beslenmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan ve İran arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. Suudi Arabistan dün akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile İranlı diplomatların 48 saat içerisinde ülkeyi terk etmelerini istediğini duyurdu. Böylelikle iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler de kesintiye uğramış durumda. Olayların başlangıç noktası ise Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesi olmuştu. Devamında ise cumartesi günü Tahran’da Suudi Arabistan Büyükelçiliği ateşe verilmişti. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve hatta diplomatik ilişkilerde son bulmuş durumda.

Yaşanan bu gerilim sonrası petrol yükselişe geçti. Bilindiği üzere Perşembe günü yüzde 1,2 oranında bir kazanç sağlayan petrol, New York’ta vadeli kontratların yüzde 3,5 oranında daha yükselmesi ile birlikte yükselişini ikinci güne taşımayı başardı.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.28 dolar yükseldi ve varil başına 38.32 dolara kadar çıktıktı. Bu çıkışın ardından, Hong Kong saati ile 10:20’de 37.58 dolara gerileme yaşandı. Kontrat Perşembe günü 44 sent yükselerek 37.04 dolara çıkmıştı.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 3,3 değerinde yani 1.22 dolar değer kazandı.

“Üretime yönelik doğrudan bir tehdit yok”

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, Küresel çapta önemli petrol üreticileri olan iki ülke arasındaki kriz ile ilgili açıklamalar yaparak, petrolün bu durumdan nasıl etkileneceğini yorumladı. Spooner, Suudi Arabistan ve İran arasındaki sorunların olası uzun vadeli artışının küçük bir adım olarak görülebileceğini belirterek, gerilimin artması ile bir miktar kısa pozisyon kapama amaçlı alımları getirebileceğini ve fiyatlara biraz risk primi eklenebileceğini söyledi. Ayrıca Spooner, yorumlarının son bölümünde ise gerilimin üretime yönelik doğrudan bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın