Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan 1973’teki Gibi Bir Petrol Ambargosu Uygulamayacak!

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Khalid A. Al-Falih; “1973’teki gibi bir petrol ambargosu uygulamaya niyetimiz yok” dedi. Detaylar aşağıda;
Suudi Arabistan 1973’teki Gibi Bir Petrol Ambargosu Uygulamayacak!

Cemal Kaşıkçı davasında farklı gelişmeler yaşanmaya devam ederken Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid A. Al-Falih konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. Rus haber ajansı TASS’ye konuşan Khalid Al-Falih, Kaşıkçı krizi nedeniyle Batı ülkelerine 1973’teki gibi bir petrol ambargosu uygulamayacaklarını söyleyerek petrolü siyasetten izole ettiklerini açıkladı.

Suudi Arabistan’ın sorumluluk sahibi bir ülke olduğunu bile getiren Enerji Bakanı, petrolü yıllardır siyasetten uzak tuttuklarını ve bunu ekonomik bir araç olarak kullandıklarını vurguladı. Bir yandan Kayıp Suudi gazeteci nedeniyle endişelenen petrol piyasalarını rahatlatır nitelikte konuşan Khalid Al-Falih, bir yandan da petrol fiyatları için garanti veremeyeceğini aktardı.

Petrol fiyatlarının yükselmesinin küresel ekonomiyi yavaşlatacağını ve bir resesyonu tetikleyeceğini kaydeden Al-Falih, İran’a uygulanacak yaptırımlara gönderme yaptı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Petrol Fiyatları Yükselebilir 4 Kasım’da yürürlüğe girecek İran’a yönelik ABD yaptırımlarının, petrol fiyatlarını yukarı çekebileceğini söyleyen Enerji Bakanı; “fiyatların 100 dolar seviyesine gitmeyeceğinin garantisini veremem çünkü diğer üreticilerin ne yapacağını bilemem” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Tüm bunların yanında Al-Falih, piyasadan 3 milyon varil petrolün çekilmesi durumunda rezervlerini kullanmak durumunda kalacaklarının da üzerini çizdi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Piyasadan 3 Milyon Varil Çekmek Fiyatları Artırabilir OPEC ile OPEC dışı ülkeler arasındaki iş birliğini devam ettirmek istediklerini anlatan Falih, anlaşmayı ucu açık bir şekilde uzatma taraftarı olduklarını ve yeni ortaklığın 7 Aralık’ta Viyana’daki toplantıda yapılmasını planladıklarını bildirdi. Gelecek yıl petrol üretimi konusundaki belirsizliğe de değinen Suudi bakan, 2019’da üretimin ne olacağının kesinleşmediğini ve talepte yaşanacak değişikliklere piyasaların tepki vereceğini kaydetti.

Bu noktada İran, Nijerya, Meksika, Venezuela ve Libya gibi ülkelerin üretimi hususunda belirsizlere değinen Falih, bu ülkelerin üretimlerinde ciddi düşüşler yaşanabileceğini öngördü.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Petrolü Siyasetten İzole EttikABD’nin kaya petrolü üretiminde neler yaşanacağını kestiremediğini de belirten Al-Falih, uzmanların ABD’de yeterli boru hattı kapasitesinin olmadığı ve üretimin düşebileceği yönünde uyarılar yaptığını söyleyerek; “her şeye hazırlıklı olmamız lazım” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın da hakkında konuştuğu Aramco’nun halka arz sürecine değinmeyi de ihmal etmeyen Enerji Bakanı, 2021 tarihini uygun gördüklerini ve şirketin yapısını güçlendirerek daha çok kar etmeyi hedeflediklerini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum