Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan ile Rusya Arasındaki Zirve Petrolü Nasıl Etkiledi?

Suudi Arabistan ile Rusya Arasındaki Zirve Petrolü Nasıl Etkiledi?

Global piyasalar, Çin’de gerçekleşen G-20 zirvesine odaklanmış durumdalar. Zirvede petrolün seyrini etkileyen oldukça kritik bir görüşme gerçekleşti. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Suudi Arabistan yetkilileri ile Rus yetkililer bir araya geldiler. Kritik görüşmede petrol fiyatlarıyla ilgili istikrarın konuşulması ve bir karar alınması bekleniyordu. Ancak beklentiler gerçekleşmedi ve taraflar piyasa istikrarı konusunda işbirliğine gidemediler. Bu gelişmenin ardından ise petrol, yeni işlem haftasına değer kayıplarıyla başlangıç gerçekleştirdi.

Vadeli petrol kontratları, New York’ta haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,9 oranında sert bir düşüş yaşadı. Hatırlanacağı üzere Cuma günü petrol, yönünü yukarıya doğru çevirerek değer kazanmıştı. Petrolün değer kazanmasındaki temel neden ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, G-20 zirvesinde petrol üretimiyle ilgili Suudi Arabistan’lı yetkililerle görüşme gerçekleştireceğini açıklamasıydı.

New York’ta Citi Futures Perspective enerji analisti Tim Evans, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Evans yaptığı değerlendirmede, petrol piyasasının Cuma günü önemli bir tırmanış gerçekleştirdiğini ancak bu yukarı yönlü ivmenin uzun sürmediğini söyledi. Günlük 120,000 varil düzeyinde petrol artışının görüldüğünü belirten Evans, piyasada gerginliğin hakim olduğunu ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI) haftanın ilk işlem gününde yüzde 38 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, Tokyo saati ile 13.34’te varil başına 44,19 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere Cuma günkü işlemlerde WTI, 1,28 dolar değer kazanmış ve varil başına 44,44 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra’da haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,9 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 46,40 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere Cuma günkü işlemlerde Brent petrol, yüzde 3 oranında değer kazanarak varil başına 46,83 dolar seviyesine kadar tırmanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum