Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan ile İran’ın Bir Araya Gelmesi Petrolü Nasıl Etkiledi?

Suudi Arabistan ile İran’ın Bir Araya Gelmesi Petrolü Nasıl Etkiledi?

Petrol piyasasında sular bir türlü durulmuyor. Bilindiği üzere petrol, aşırı arz fazlası ve ABD’deki stok verilerinden gelen negatif açıklamaların baskısı altında kalarak oldukça sert düşüşler yaşamıştı. Piyasada yaşanan gerilemelerin ardından OPEC, Cezayir’de olağanüstü toplanma kararı aldığını kamuoyuna açıklamıştı. OPEC’in bu kararının ardından petrol, Ağustos ayında önemli bir ralli gerçekleştirmiş ve dip seviyelerden uzaklaşmayı başarmıştı. Cezayir toplantısına sayılı günler kala, Suudi Arabistan ile İran’ın bir araya gelmesi ise petrolü negatif yönde etkileyen unsur oldu.

Petrol piyasasının seyrinde kilit öneme sahip olan iki ülke, Viyana’da üst üste iki gün bir araya gelerek kritik toplantılar gerçekleştirdiler. Toplantıların temel gündem maddesi ise petrolün üretimiyle ilgiliydi. Ancak gizli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre; Suudi Arabistan ile İran gerçekleştirdiği görüşmelerde bir sonuca varamadılar.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık ise haftanın son işlem gününde petrolün, iki haftanın zirvesinden düşmesine neden oldu. Vadeli petrol kontratları, haftanın son işlem gününde yüzde 1,2 oranında değer kaybetti. Hatırlanacağı üzere vadeli petrol kontratları, geçen günkü işlemlerde yüzde 2,2 oranında değer kazanmıştı.

Sydney’de CMC Markets Baş Piyasa Analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede; petrol piyasasındaki yukarı hareketliliğin oldukça sınırlı olduğunu söyledi. Son aylarda fiyatlar için bulunduğu seviyenin görülmeye devam edeceğini belirten Spooner, piyasanın halen bir dengeye ulaşamadığını dile getirdi. Spooner, petrol piyasasıyla ilgili olası bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda, kapasitenin üst sınıra yakın seviyelerde üretimin dondurulması şeklinde olacağını ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın son işlem gününde 56 sent değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası WTI, varil başına 45,76 dolar seviyesine kadar geriledi. Ancak bu gerilemenin ardından WTI, Hong Kong saati ile 10.41’de varil başına 45,81 dolar seviyesinde dengelendi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde WTI, 98 sent değer kazanmış ve varil başına 46,32 dolar seviyesine yükselmişti. Böylelikle WTI, iki haftanın en yüksek seviyesinden kapanış gerçekleştirmeyi başarmıştı. Haftanın geneline bakıldığında ise WTI, yüzde 6,5 oranında değer kazandı.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın son işlem gününde 46 sent ya da yüzde 1 oranında değer kaybetti. Yaşadığı değer kaybı sonrası Brent petrol, varil başına 47,19 dolar seviyesine kadar geriledi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde, Brent petrol yüzde 1,8 oranında değer kazanmış ve varil başına 47,65 dolar seviyesine yükselmeyi başarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum