Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Fiyatları için İyi Haber: Dip Seviyeler Bekleniyor

Yüksek gıda fiyatlarının bu yıl küresel çapta düşeceği raporu Oxford Economics tarafından paylaşıldı. Detaylar haberde;
Gıda Fiyatları için İyi Haber: Dip Seviyeler Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de kronikleşen yüksek enflasyonu en çok tetikleyen gıda fiyatları için küresel pazardan iyi haberler geliyor. Ekonomik danışmanlık firması Oxford Economics, dünya çapında gıda fiyatlarının 2024 yılında düşüşünü artırarak dip seviyeleri görmesini beklendiği raporunu sundu.

Firmanın notunda, “Temel tahminimiz, dünya gıda emtia fiyatlarının bu yıl yıllık düşüş kaydedeceği ve bu durumun gıda perakende fiyatları üzerindeki baskıyı daha da azaltacağı yönünde” ifadesi yer aldı.

Oxford Economics’in analizine göre gıda fiyatlarının bu yıl dibi görmesinde, jeopolitik risk tetikleyicisiyle üretimi artıran çiftçilerin rolü büyük oldu.

Buna göre Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesiyle başlayan kendi kendine yetebilirlik, buğday ve mısır tanesi üretimine hız kattı.

Ağustos 2024 döneminde küresel mısır hasadının rekor kırması beklentileri konuşulurken, buğday hasadının da yüksek seviyede olması planı yapılıyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Başka Baharlar Bekleniyor

Küresel gıda fiyatları düşüşe geçse de Türkiye’de denklem farklı işlemeye devam ediyor. Mevsim sıcaklıkları ise “Gıda fiyatlarında düşüş beklentisi başka bahara mı kaldı?” sorusunu gündeme getirmişti.

Önce ay yüksek hava sıcaklıklarının çiçeklenmeyi bir ay öncesine çekmesiyle gıda fiyatlarının artabileceği uyarısı yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.