Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Fiyatlarında Düşüş Beklentisi Başka Bahara mı Kaldı?

Yüksek hava sıcaklığı meyve ağaçlarında ve bitkilerde çiçeklenmeyi bir ay öncesine çekerken, bu durumun gıda fiyatlarını artıracağı uyarısı yapıldı.
Gıda Fiyatlarında Düşüş Beklentisi Başka Bahara mı Kaldı?
HABER GİRİŞ

Tüm dünya küresel ısınmayla mücadele ederken değişen iklim koşulları doğal dengeye zarar vermeyi sürdürüyor. Ülkemizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi birçok bitkinin çiçeklenme zamanını değiştirdi.

Hava sıcaklığının birdenbire yükselmesi nedeniyle Mart sonunda açması beklenen çiçekler şimdiden açmaya başladı. Bu durum doğanın normal akışına ters olmasının yanında havaların birdenbire soğuma ihtimali göz önünde bulundurulduğunda, çiçeklerin zarar görmesi ve meyve üretiminin azalması gibi riskler de bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Doğanay Tolunay, erken çiçeklenmenin gıda fiyatları üzerinde yaratacağı etkilere değindi.

Bazı ağaçların sıcaklığın yükselmesi sebebiyle bahar geldiğini zannederek çiçek açtığını söyleyen Tolunay, bu mevsimde yaşanacak herhangi bir şiddetli yağış veya fırtına gibi olayların çiçeklerin zarar görmesine yol açacağını söyledi. Çiçeklerin zarar görmesi durumunda ise meyve üretiminin azalacağını bunun da gıda fiyatlarının yükselmesine sebep olacağın altını çizdi.

Eğer sıcaklıklar bu şekilde devam eder ve herhangi bir olumsuz hava olayı olmazsa özellikle meyve ağaçlarının kış aylarında bir soğuklamaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Soğuklanmayı, sıcaklığın 0-7° arasında olması gerektiği şeklinde açıklayan Tolunay, bu dönemin meyve ağaçlarının dinlenme, bahara hazırlık ve enerjisini toplama dönemleri olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tablo itibarıyla meyve üretiminin azalacağını, özellikle erik ve badem ağaçları üretiminde düşüş olacağını ve bunun da fiyatlarda artış olarak karşımıza çıkacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Enflasyon Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Manisa mitinginde yaptığı açıklamada ekonomideki sıkıntıların yıl sonundan itibaren hızla hafiflemeye başlayacağını ve enflasyonun yıl sonuna doğru düşeceğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verilere göre Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 64,86, aylık enflasyon ise yüzde 6,70 seviyesinde.

Ocak ayında gıda enflasyonu yıllık bazda yüzde 70’e yakın, aylık bazda ise yüzde 5,19 oranında artış gösterdi. manşet enflasyona en büyük katkıyı sağlayan kalemlerden biri olan gıda enflasyonunda artış beklentisi, az önce saydığımız erken çiçeklenme nedeniyle yükselirken, rakamların Şubat ayında nasıl geleceği merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.