Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan’dan Gelecek İnşası Adına Vizyon 2030 Hamlesi!

Suudi Arabistan’dan Gelecek İnşası Adına Vizyon 2030 Hamlesi!

Bugün küresel piyasaların dengesini değiştirebilecek oldukça önemli bir gelişme yaşanıyor. Yeraltı zenginlikleriyle dünyanın en önemli ekonomilerinden birine sahip olan Suudi Arabistan ‘Vizyon 2030’ projesini hayata geçirmek adına hamlesini gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği’nin (OPEC) üretim kotasını kaldırmasının ardından petrol, son iki yıldır küresel arz fazlası endişesine bağlı olarak oldukça sert düşüşler yaşıyor. Hatta yeni yılın ilk aylarında petrol, son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar sıklıkla geriledi.

Petrol fiyatlarında yaşanan bu şok düşüşler sonrası geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan, 89 milyar dolarlık rekor açık vermek zorunda kaldı. Petrol fiyatlarında görülen bu yüksek volatilite, Suudi Arabistan yönetimini petrole olan bağımlılığın azaltılması noktasında harekete geçirdi. Bu doğrultuda ülke yönetimi, hem ekonomik hem de sosyal yönleri içeren ve büyük değişimleri içerisinde barındıran ‘Vizyon 2030’ projesini hayata geçirmek için hamlesini gerçekleştirdi. Vizyon 2030 projesinin detayları ise şu şekilde;

En büyük reform Aramco’nun halka arzı…

Bilindiği üzere Suudi Arabistan’lı yetkililer geçtiğimiz yıl petrol fiyatlarında görülen sert düşüşlerin ekonomiyi bir hayli zorlamasının üzerine yeni yılın ilk günlerinde dünya devi şirket Aramco’nun halka arzını gündeme getirmişlerdi. İlerleyen süreçte ise Aramco’nun CEO’su Khalid Al-Falih konuyla ilgili WSJ’a önemli açıklamalarda bulunmuştu. O dönemki açıklamalarında Al-Falih, şirketin rezervler üzerinden gelir elde edilmesi üzerinde bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade etmişti. Al-Falih’in açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Suudi yetkililer Vizyon 2030 reform paketi kapsamında, Aramco’nun bir bölümünün satılması ve 2 trilyon dolarlık bir servet fonu oluşturmayı amaçlıyorlar.

Petrole bağımlılık azaltılacak!

Vizyon 2030 projesinin ana temeli ise Suudi Arabistan’ın petrole olan bağımlılığını azaltmak.­ Projenin yöneticisi ise Suudi Arabistan Prensi Selman olacak. Prens Selman, bugün yetkililer tarafından onaylanan reformlarla ilgili olarak kısa bir değerlendirmede bulundu. Selman yaptığı değerlendirmede, reformların Suudi Arabistan’ın geleceğini inşa etme temelli olduğunu belirterek; ekonominin giderek iyileşeceğini söyledi. Suudi Arabistan’ın petrole olan bağımlılığının azaltılmasının ana hedef olduğunu belirten Selman, 2020 yılına kadar ülkenin petrole bağımlılığının biteceğini ifade etti.

Vizyon 2030 projesinde başka hangi başlıklar bulunuyor?

Petrol temelinin yanı sıra Suudi Arabistan’lı yetkililer birçok konuda daha önemli adımlar atmayı hedefliyorlar. Vizyon 2030 projesine ilişkin olarak kadınların işgücüne katılımının artırılması planlanıyor. Ayrıca yetkililer, yeşil kart sistemine de geçilmesini hedefliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum