Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Trump İstediği Her Şeyi Tweetleyebilir

Suudi Arabistan'ın yeni atanan enerji bakanı, Başkan Donald Trump’ın OPEC ve petrol piyasasıyla ilgili tweetlerinden etkilenmediğini gösterdi. İşte detaylar;
Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Trump İstediği Her Şeyi Tweetleyebilir

Suudi Arabistan’ın yeni Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, bugünkü konuşmasında Başkan Donald Trump’ın OPEC ve petrol piyasasıyla ilgili tweetlerinden etkilenmediğini gösterdi.

Abu Dabi’de Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) toplantısı sırasında, OPEC’in Başkan Donald Trump’ın petrol piyasası hakkındaki sosyal medya yorumlarını nasıl yönlendirmeyi planladığı sorulduğunda Abdülaziz bin Selman; “Başkan başkandır. İstediği her şeyi tweetleme hakkına sahip” ifadeleriyle yanıt verdi.

Sonuçta Trump, 14 üyeli örgütün yüksek arz ve düşük talep ortamında fiyatları desteklemeyi amaçlayan kesinti planlarını küçümsediğini sık sık Twitter’dan ifade ediyordu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Trump Tweet Umursamıyor Haziran ayının ortasında, OPEC ve OPEC üyesi olmayan müttefikleri, üretim kesintilerini 2020’ye genişletmeyi kabul ettikten sonra Trump; “Petrol fiyatları çok yüksek, OPEC yine çalışıyor. İyi değil!” demişti. Twitter açıklamalarıyla petrol piyasalarında etki yaratan ve fiyatların düşmesine ya da yükselmesine yol açan Trump, artık katılımcıların izlediği başlıca faktörler arasına girmişti.

Uzmanlar da durumun farkındayken Helima Croft, Trump’a işaret ederek OPEC’in petrol fiyatlarındaki düşüşü tersine çevirme gücü olduğunu göstermek için baskı altında olduğunu söylemişti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Trump İstediği Her Şeyi Tweetleyebilir Geçtiğimiz haftalarda verdiği bir demeçte RBC Capital Markets küresel emtia stratejisi başkanı olan Helima Croft; “OPEC fiziksel piyasayı temizlemenin, Trump çağındaki stratejisinin nihai etkinliği konusunda şüpheciliğin üstesinden gelmekten daha kolay olduğunu kanıtlayabilir. OPEC’in yükü, Beyaz Saray’ın politikası tarafından yönlendirilen fiyat düşüşlerini durdurmak için hala uygun araçlara sahip olduğunu göstermektir.” demişti.

Prens Abdülaziz ise Trump’ın tweetlerinden endişelenmediğinin sinyalini verdi. Kendisi bugünkü açıklamasında ayrıca OPEC ve OPEC dışı müttefiklerin bir sonraki toplantıda daha derin üretim kesintileri yapacağını dile getirdi. Dünya Enerji Kongresi sırasında Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte de Suudi Arabistan’ın petrol politikasında hiçbir değişiklik yapılmayacağını bildirmiş, açıklamalar üzerine petrol fiyatları yükselişe geçmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum