Yatırım yapmaya başla!

Şükran Günü Kaynaklı ABD Perakende Satışları Son Altı Yılın Zirvesinde

Noel öncesinde ABD perakende satışları geçen yılın aynı dönemine yaklaşık olarak %20'lik bir artış gösterdi. Ayrıntılar şöyle;
Şükran Günü Kaynaklı ABD Perakende Satışları Son Altı Yılın Zirvesinde

ABD’li perakendeciler son 6 yılın en güçlü tatil satışlarını gerçekleştirdi. Hem çevrimiçi hem de mağaza içi harcamaları her türlü ödeme biçimine göre elde edilen verilerde Mastercard SpendingPulse’ye göre, otomobil hariç toplam ABD perakende satışları, 1 Kasım ile 24 Aralık arasında %5.1 arttı. Mastercard’a göre ABD tüketicilerinin genel toplamı bu tatil sezonunda 850 milyar doların üzerinde para harcadılar.

Rakamlara bakıldığında borsada gözlenen sert düşüşün ve hükümetin kısmi kapanmasının tüketici güvenini ve harcamalarını sınırlamadığı görülüyor. Wall Street başı kesilen bir tavuk gibi bilincini kaybetmiş bir şekilde koşuşturuyor. Perakende araştırma ve danışmanlık firması son zamanlarda, gaz fiyatlarındaki düşüşün son dakika harcamalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Çevrimiçi Satışlar Son Dönemlere Fark Attı

Çevrimiçi Satışlarda Dikkat Çeken Artışlar GözlendiSatışlar, çevrimiçi alışverişlerdeki artışların önderlik ettiği tatil sezonunda genellikle güçlü görülüyor. Adobe Analytics’e göre, perakendeciler tatilde ivme kazandı ve çevrimiçi satışlar, erken alım dalgasının bir işareti olan Kara Cuma ile Şükran Günü’nden önceki yıla göre %26.4 artış gösterdi.

Analistler ve danışmalar alışılmadık bir alışveriş döneminin kaydedildiğini ifade etti. Şükran günü kaynaklı tatil döneminin alışverişleri yavaşlattığı görülen geçmiş dönemlerden bu yıla kıyasla daha erken başlayan alışverişlerin Aralık başında bir ivme kazandığı belirtildi. 

Noel Arifesi Pazartesi günüydü. Birçok perakendeci, hediye alımlarını tamamlamak için son haftasonuna güvenen müşterilerin son dakika hareketlerinden faydalanmak için harekete geçti. Walmart Inc. ve Target Corp. dahil olmak üzere Zincirler, Noel öncesi çevrimiçi sipariş almak için son teslim tarihlerini uzatırken, bazı şehirlerde Amazon Inc. Prime üyelerine Noel Arifesinde aynı gün ücretsiz teslimat seçeneği sundu.

Bir Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre %19.1’lik Artış

Ayrıca pek çok perakendeci Noel Arifesi üzerinden çevrimiçi satın alma ve mağazada alım opsiyonunu seçti. Genel olarak, bu kategorideki satışlar Adobe’ye göre 1 Kasım ile 19 Aralık arasında %47.0 arttı. Mastercard, çevrimiçi alışverişlerden yapılan satışların, 1 Kasım ile 24 Aralık arasında önceki yılın aynı dönemine göre %19.1 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Yine de, gelecek yıl için beklenen zorlu bir ortam olacağı yönünde. Satın almalar çevrimiçi işlemlerle değişmeye devam ediyor ve bu gelişme mağazalar dahil birçok perakendeciye zarar veren bir trend. Mağazalardaki satışlar, Mastercard’ın takip ettiği dönemde kısmen mağaza kapanışı nedeniyle %1.3 oranında düştü. Esas olarak hazır giyim satan çevrimiçi mağazalar, aynı dönemde %7.9 artışla güçlü satışlar gerçekleştirdi. Genel olarak yapı malzemeleri mağazalarından yapılan satışlar ise %3.3 arttış gösterdi.

Gelişmeler ışığında güçlü bir ekonomi ve çevrimiçi ortamda büyümek için yatırım yapan pek çok perakendeci için bazı alanlarda katılaşan şeyler görülebilir. Ancak bu tatil sezonu çevrimiçi, özellikle de mobil olmak üzere değişim hızına paralel hareket eden satıcının daha memnun olduğu gözlemleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum