Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin Kayıplarını Yüzde 6,1’e Derinleştirdi!

Haftanın ilk işlem gününün açılması ile beraber sterlin kayıplarını artırmaya devam ediyor. Detaylar haberde...
Sterlin Kayıplarını Yüzde 6,1’e Derinleştirdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz sterlini, bu işlem haftasında oldukça sert düşüşler gerçekleştiriyor. Sterlinde görülen düşüşlerin temel nedeni ise İngiltere Başbakanı Theresa May’in haftanın ilk işlem gününde gerçekleştirdiği açıklamalardı. May yaptığı açıklamada; Haziran ayında gerçekleştirilen Brexit oylamasının ardından, İngiltere’nin önümüzdeki yılın Mart ayında Avrupa Birliği’nden (AB) resmi olarak çıkış sürecinin başlanacağını dile getirmişti. May’in açıklamalarının tüm detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Böylelikle sterlin, haftanın ilk işlem gününden bu yana, ABD doları karşısında oldukça sert düşüşler yaşamaya başladı. Ancak doların yükselişini de etkileyen önemli faktörler vardı. Doların yükselişindeki neden ise FED başkanlarından gelen “şahin tondaki” açıklamalardı. Chicago FED Başkanı Charles Evans yaptığı açıklamada; FED’in bu yıl bitmeden faiz artırımına gidebileceğini belirtmiş ve bu faiz artışı hamlesinin muhtemelen Aralık ayında gerçekleşeceğini ifade etmişti. Evans’ın açıklamalarından öne çıkan bölümlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Traderler sterlin’deki düşüşle ilgili ne diyor?

İngiliz sterlininde görülen kayıplar, bugünkü işlemlerle birlikte, ABD doları karşısında kayıplarını yüzde 6,1’e derinleştirdi. Traderler sterlinde görülen sert düşüşlerle ilgili olarak yaptıkları değerlendirmede; Haziran ayında gerçekleştirilen Brexit referandumunun sonuçlarının açıklandığı günden bu yana görülen düşüşlerin, paritedeki hareketin bilgisayar kaynaklı satış emirleri tarafından arttığını ifade ediyorlar.

Syndey’de Rochford Capital Pty yöneticisi olan Derek Mumford, sterlinde görülen düşüşlerle ilgili olarak görüş bildirdi. Mumford yaptığı değerlendirmede; hareketin hızına bakıldığında hızlı bir çöküşün görüldüğünü söyledi. Mumford, sterlinin 1,28 seviyesinin üzerine tırmandığı bir durumda, gelecek haftalarda 1,15’e gerilemeye hazırlandığını dile getirdi.

Sterlin, Brexit sonuçlarına bağlı mı düşüyor?

Bugün, küresel piyasalarda sterlinin düşüşüyle ilgili gündemde olan en önemli konu; Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin Financial Times’a yazdığı makale. Hollande yazdığı makalede; İngiltere’nin Brexit oylamasının ardından birçok sıkıntı çektiğini ve sterlinin bu gelişmelere bağlı olarak düşüşler yaşadığını dile getirdi. Ayrıca Hollande, İngiltere’nin AB’den ayrıldığı için yıllarca farklı sorunlara katlanacağını da ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar