Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Brexit Belirsizliğinin Faiz İndirimi Getirebileceği Açıklamaları ile Sert Düştü

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası politika yapıcısının Brexit belirsizliğinin bir faiz indirimi anlamına gelebileceğini açıklamasıyla hızlı geri çekildi.
Sterlin, Brexit Belirsizliğinin Faiz İndirimi Getirebileceği Açıklamaları ile Sert Düştü

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcısı, merkez bankası için bir sonraki hamlenin faiz indirimi olabileceğini söyledi. Kuzey İngiltere’deki yerel işletmelerle konuşan İngiltere Merkez Bankası Politika Yapıcısı Michael Saunders, İngiltere’nin Brexit’teki belirsizlik devam ederse faiz indirimi ile ilgileneceğini belirtti.

Reuters’e göre Saunders, “İngiltere, anlaşmasız Brexit’ten kaçınırsa, para politikası da her iki yönde olabilir ve banka oranındaki bir sonraki hareketin aşağı yukarı çekilmesinin oldukça düşük olacağını düşünüyorum,” dedi. Bu haber ise sterlin, dolar karşısında 1,23 doların altını gördü.

İngiliz para birimi, bu yorumların ardından dolar karşısında yüzde 0,4 değer kaybederek 1,2280 seviyesinden işlem görmeye başladı.

Sterlin Yüzde 0,4 DüştüGBP/USD paritesi, güne 1,2323 dolardan başladıktan sonra Asya piyasalarında yatay seyretti. Saunders’in açıklamalarının gelmesinin ardından TSİ 09:55’te hızlı bir geri çekilme yaşayarak 1,2271 dolara kadar geriledi. Daha sonra bir miktar toparlanan parite, yüzde 0,31 oranında ekside seyrederek 1,2284 dolardan işlem görmeye başladı.

Yılın başından bu yana sterlin yüzde 3’ten fazla değer kaybetti. Ülkenin, Haziran 2016 tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılması için oy verilmesinden bu yana yüzde 1’den fazla düşüş kaydetti.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tutarken, İngiltere’nin ayrılık tarihine bir gecikmenin daha gelmesinin ekonomik zayıflığa yol açabileceği konusunda uyardı. Banka bir basın açıklamasında, “Siyasi olayların Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği ile gelecekteki nihai ticaret ilişkisinin doğası ve buna geçişiyle ilgili köklü bir belirsizlik süresine yol açması mümkündür,” dedi.

Saunders, anlaşmasız Brexit’ten kaçınılsa bile Brexit’i çevreleyen belirsizlik seviyelerinin İngiliz ekonomisi için bir tür yavaş çöküş olmaya devam edeceğini söyledi.

İngiltere Ekonomisi için ÇöküşBu durum, uzun bir süre boyunca yüksek düzeyde elverişli bir para politikası duruşunun sürdürülmesi ve belki de küresel büyüme hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse belki de bir aşamada politikayı gevşetmek uygun olabilir.

CME Group’un BOE izleme aracı, merkez bankasının toplantısında Kasım ayının başlarında yüzde 8’lik bir faiz indirimi olasılığını ortaya koyuyor. Çoğu yatırımcı İngiltere’nin planlanan çıkış tarihine bir haftadan az bir süre kalana kadar borçlanma maliyetinde bir değişiklik beklemiyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim’de ne olursa olsun AB’den ayrılığın gerçekleşeceğini söylemesine rağmen anlaşmasız bir Brexit, parlamento içindeki ve dışındaki birçok kişi tarafından her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir senaryo olarak görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum