Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Yükseltti!

S&P Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Yükseltti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye ekonomisi, hepimizin malumu olduğu üzere 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sonrası çalkantılı bir sürece girmek zorunda kalmıştı. Türkiye’nin en önemli kurumlarının bomba ve silahların hedefi haline geldiği gece sonrası politik görünümün bozulduğuna yönelik algı, tüm dünya medyasına lanse edilmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından ise Türkiye’de OHAL uygulamasına geçilmiş ve bu doğrultuda terör örgütüne üye ve destek olan kişilerin tasfiye süreci başlamıştı. Lakin OHAL süresi içerisinde Türk varlıkları, oldukça sert düşüşler yaşamış ve hem yerli hem de yabancı yatırımcılar bir hayli tedirgin olmuşlardı. OHAL’in ekonomiye olan etkilerini derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye ekonomisinin yaşadığı negatif gelişmeler sonrası uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından ikisi not indirim kararı aldıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Bunlar; Standard & Poor’s (S&P) ve Moody’s. S&P’nin not indirim kararının ardından Moody’s kararı da yurt içinde sert tartışmaların yaşanmasına neden olmuştu. Çünkü Moody’s not indirim kararından kısa bir süre önce yaptığı açıklamada; Türkiye ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermeye başladığını dile getirmişti. Lakin bu açıklamanın üzerinden bir hafta bile geçmeden not indirim kararı gelmişti. Moody’s’in not indirim kararı ile ilgili değerlendirmemizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye ekonomisi üçüncü bir not indirim kararı karşısında hazırlık yaparken, S&P’den Cuma günü oldukça şaşırtıcı bir açıklama geldi. Kurum yaptığı açıklamada; Türkiye’nin notunu BB seviyesinde tuttuğunu ancak kredi notu görünümünü negatiften durağana yükselttiğini dile getirdi. Ayrıca kurum, Türkiye’nin 2016-2017 büyüme tahminini 0.2 puan düşürdüğünü açıkladı. S&P’den gelen açıklamanın ardından, yurt içi piyasalar pozitif yönde hareket etmeye başladılar. Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100), haftanın ilk işlem gününe yüzde 1.26 oranında yükselişle 75.201 puan seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi. Dolar/TL paritesi ise yüzde 0.18 oranında değer kaybetti ve 3.1512 seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar