Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P 500, FOMC Kararıyla Yılbaşından Bu Yana Getirisini Pozitife Çevirebilir

Gelecek hafta yapılacak olan FED Açık Piyasa Komitesi toplantılarından çıkacak karar, S&P 500 endeksinin 1 yıllık getirisini pozitife çevirmesini sağlayabilir.
S&P 500, FOMC Kararıyla Yılbaşından Bu Yana Getirisini Pozitife Çevirebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri, şu anda koronavirüs pandemisinde en çok vaka sayısına sahip ülke konumunda. John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre şu anda toplam 1,9 milyona yakın kişi enfekte oldu. 110 bine yakın kişi de hayatını kaybetti. Ekonomi ise Mart ayındaki kapanışın ardından %5 daraldı.

Ülkenin göstergesi S&P 500 endeksi yaşanan bu süreçte 2191,86 puana kadar geriledi ve yaklaşık 4 yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.
S&P 500 Endeksi 1 Yıllık Performansı
Grafik: Bloomberg

Endeks, o zamandan bu yana %45’e yakın yükseldi. 2020 yılına 3244,67 puandan başlayan S&P 500 endeksi, 19 Şubat’ta 3393,52 puana kadar yükseldi. 1 yıllık getirisi %13,36 oranında pozitif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana getirisi %1,14 oranında negatif bölgede bulunuyor.

FED Başkanı Jerome Powell, gelecek hafta piyasalara ekonominin iyileşmesine yardımcı olmak için ne gerekiyorsa yapacakları yönünde bir güvence verebilir. Aynı zamanda yatırımcıların ekonomik bir toparlanmadan yararlanan hisse senetlerinde pozisyon oluşturmasını sağlayacağı da düşünülüyor. S&P 500 endeksinin ise bu sayede pozitif bölgeye geçmesi bekleniyor.

FED’in iki günlük toplantısı önümüzdeki hafta piyasaların odak noktasını oluşturacak. Tüketici fiyatları endeksi Çarşamba, üretici fiyatları endeksi ise Perşembe günü açıklanacak.
ABD TÜFE ve ÜFE Değişimleri
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

ABD’de TÜFE Nisan ayında %0,8 oranında geriledi ve 12 yılın en sert düşüşünü gösterdi. Üretici fiyatları ise (ÜFE) Nisan’da %1,3 oranında azaldı. Mayıs ayı tarım dışı istihdam seviyesi 2,5 milyon kişi ile rekor bir artışa işaret ederken, haftalık işsizlik sigortası başvurularında önemli düşüşler yaşanıyor.

Yeniden başlayan ekonomik aktivite ile geçen hafta işsizlik maaşı başvuruları 1,88 milyona geriledi. Başvurular, rekor yükselişin ardından 23 Mayıs ile biten haftada ilk kez gerileme kaydetmişti. 2,12 milyon başvuruya gerilerken, 30 Mayıs ile biten haftada yeni bir gerileme kaydetti.

Nasdaq endeksi ise 19 Şubat’ta 9736,57 puan ile rekor seviyeye yükselirken, 23 Mart’ta 6771,91 puana kadar geriledi.
Nasdaq 100 Endeksi 1 Yıllık Performansı
Grafik: Bloomberg

Yaklaşık 1 yılın en düşük seviyesini kaydeden endeks, güçlü bir toparlanma kaydetti ve Cuma günkü işlemleri %2,02 oranında artıda 9824,39 puandan kapattı. Nasdaq 100 endeksinin 1 yıllık getirisi %33,82 oranında, yılbaşından bu yana getirisi ise %12,50 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

İstihdam rakamlarından önce bile yatırımcılar; mali, sanayi, ulaştırma ve küçük piyasa değerli şirketlere yönelik işlem yapmaya başlamıştı. Bu hafta için %8’den fazla artan bu alanlar, geçen ay %18,4’ten fazla artış göstermişti. Haftalık bazda S&P finansalları %12,1 artarken, S&P sektörleri %10,5 yükseldi. NYSE havayolu endeksi ise %35,4’ten fazla artış kaydetti.

Leuthold Group Baş Yatırım Stratejisti James Paulsen, “Gelecek haftaya yeniden açılmanın hakim olacağını düşünüyorum ve bir daha daha etkileri sürecek. Konjonktürel performansın, küçük sermayeli şirketlerin performansından daha üstün olması, kredi marjlarının yükselmesi ve daha sonra tahvil getirilerinin artmasıyla birlikte herkes aynı sonucu öneriyor,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu