Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Softbank Yahoo Japan’dan 2 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Satın Aldı!

Softbank’ın, Altaba ile yaptığı 2 milyar dolarlık anlaşma neticesinde Yahoo Japan’dan hisse senedi alacağı açıklandı. Detaylar aşağıda;
Softbank Yahoo Japan’dan 2 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Satın Aldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Softbank Group’un Yahoo Japan’daki payını artırmak için ABD’li Altaba ile 2 milyar dolarlık anlaşma yaptığı söylendi. Buna göre; Softbank’ın Yahoo Japan’dan 221 milyar Japon yeni (2 milyar dolar) değerinde hisse senedi alacağı belirtildi.

Satın alma işleminin ardından, Softbank’ın Yahoo Japon’daki payının yalnızca 9 milyon dolarlık net yatırımla % 42.95’ten % 48.17’ye yükseleceği ve Yahoo Japan’ın ikinci en büyük hissedarı konumundaki Altaba’nın şirkette % 27 oranında hissesinin kalacağı kaydedildi. İlaveten; Altaba’nın müşterek girişim ortaklığının sona ereceği ve Yahoo Japan’ın yönetim kurulundaki 2 üyesinin görevden ayrılacağı bildirildi.

Softbank bugünkü açıklamasında anlaşmanın; Japonya’nın 3 büyük telekom şirketinden biri olan Yahoo Japan’la ortaklıklarını güçlendireceğini duyurdu.

Softbank Yahoo Japan'dan 2 Milyar Dolarlık Hisse AldıSoftbank CEO’su Masayoshi Son konuyla ilgili olarak; “Softbank ile Yahoo Japan arasındaki birliktelik Softbank Group’un geniş stratejik girişimleriyle uyumlu” sözlerini kullandı. Bu haberin, Softbank’ın yerli telekomünikasyon ünitesini halka arz etmeye hazırlanırken gelmesi dikkat çekti.

Keza birkaç ay önce çıkan haberlerde; Softbank’ın Japonya’daki telekom birimini halka arz etmek istediği açıklanmış, bunun Japonya’nın son 20 yıldaki en büyük halka arz işlemi olabileceği söylenmişti.

Sonuçta; anlaşmanın tamamlanmasıyla Softbank’ın Yahoo Japan’daki payının % 48’e çıkacak olması piyasalarda da etki yarattı.

Softbank Altaba'dan Yahoo Japan Hissesi Satın Aldı Yahoo Japan’ın öğleden sonra erken saatlerde yapılan Tokyo işlemlerindeki hisseleri % 12 oranında artış gösterdi. Bu sıçramaya rağmen, şirketin hisseleri yıl başından bu yana yalnızca % 22 seviyesinde arttı. Softbank’ın hisseleri ise % 2 seviyesinde yükseldi.

Sonuçta; geçtiğimiz yıl Mayıs ayı itibariyle 93 milyar dolarlık kaynakla dünyanın en büyük özel sermaye fonu olan Softbank’ın Vizyon Fonu, dünya çapındaki pek çok teknoloji şirketinde azınlık hissesi satın alıyor ve dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısı olma yolunda hızla ilerliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu