Yatırım yapmaya başla!

Toplantı Sınırlı İlerleme Gösterse Dahi Zirve Trump ile Kim için Kazan Kazan Olacak

Uzmanlar, Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki görüşmenin sınırlı ilerleme gösterse bile bunun bir kazan kazan olacağı yönünde görüş bildirdi. Detaylar aşağıda;
Toplantı Sınırlı İlerleme Gösterse Dahi Zirve Trump ile Kim için Kazan Kazan Olacak

Tüm gözler Trump ile Kim Jong Un arasında gerçekleşecek görüşmeye kitlenmişken danışmanlık şirketi Control Risks’in CEO’su Richard Fenning, ikilinin bu hafta Vietnam’da gerçekleştirilecek görüşmelerinden kazanarak çıkacaklarını söyledi. “Uluslararası topluluk geri duracak ve çok fazla bir şey olmadığını söyleyecek fakat hem Trump hem de Kim için iç gündemlere bakarsanız, aslında sınırlı bir ilerleme süreci bir başarı olacak” diyen Fenning, her iki tarafın da bu haftaki toplantılardan siyasi olarak kazançlı çıkacaklarını anlattı.

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen tarihi toplantının ardından Trump ile Kim arasındaki kilit konular ikinci zirvede de devam ediyordu. Bunlar Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve Pyongyang’a uygulanan yaptırımlardı.

Öte yandan, her iki taraf da Çarşamba ve Perşembe günkü toplantıları için Hanoi’deyken Trump dün gece saatlerinde Hanoi’ye ulaşmış ve Vietnamlılar tarafından coşkuyla karşılanmıştı.

Trump Hanoi Coşkuyla Karşılandı Bazı uzmanlar bu haftaki toplantıdan büyük beklentileri olmadığı yönünde görüş bildirse de Harvard Kennedy School’dan John Park, ortaya çıkacak şeyin büyük resim anlaşması olacağını, irtibat bürosu ve kültürel değiş tokuş yapmayı planladığını söyledi. Park ayrıca Trump ve Kim’in Kore Savaşı’nın sona erdiğini ilan etmelerine karşı ortak bir oyun planının açıklanabileceğini, bunun da her iki taraf için kazan-kazan duygusu vereceğini ve çalışma gruplarının detaylar üzerinde uzun süre uğraşacağını aktardı.

Kaldı ki bu da çoğu uzmana göre daha sonraki toplantılar ve takip eden zirvelerin konusu olup gidişatı belirleyecekti.

Kuzey Kore Savaşı Bitmesi Müzakere Gidişatı Etkileyecek Risk danışmanı Fenning; “Başkan bunu muazzam bir başarı ilan edecek, ne olursa olsun bunun yarım yamalak bir başarı olduğunu asla akla getirmeyecek” diyerek Trump’ın Kim ile yaptığı tartışmalarda ayrıntıla derecesine sahip olmasa bile bu tür bir diyaloğun daha öncekilerden çok daha iyi olduğunu gösterebileceğini vurguladı. İlaveten, Trump’ın evinde sorunlar olsa bile başarısının uluslararası alandaki çığırtkanlığını yapabileceğini kaydetti.

Neticede Trump’ın iç zorluklarından bazıları; ABD-Meksika sınır duvarı fonu, 2016’daki başkanlık kampanyasına Rusya’nın dahil olup olmadığı soruşturması ve Çin’le ticaret anlaşmazlığıydı.

Trump Toplantı Çok İyi Gittiğini Söyleyecek İşte bu zorluklara işaret eden risk danışmanı; “Bunların arasında Trump, Washington’da iki tarafı da tutan ilgi çekiciliğe sahip ve aslında Çin’le olan genel müzakereler açısından oldukça iyi oynayan uluslararası devlet adamını oynama yeteneğine sahip” dedi. Kuzey Kore liderli Kim’e gelince ise onun yaptırımlardan bir miktar rahatlama sağlayabileceğini ve Kuzey Kore için ekonomik reform gündeminde biraz ilerleme kaydedebileceğini söyledi. Buradaki görüşünü şöyle anlattı:

“Liderin ülke ile farklı bir şey yapmak istediğini düşünüyorum; Bunun, babasının ve büyükbabasının ondan önce sürdürdüğü bir gündem olduğunu sanmıyorum. Ekonominin reformunun bir şekilde istediği şey olduğunu düşünüyorum. Ancak reform yapmaya başladıklarında ülkelerinin en savunmasız hale geldiğinin bilincinde olacak ve bunu çok istikrarlı bir şekilde yapmak isteyecektir. Fakat Kim’in kafasının içinde olan Kuzey Kore’nin zihinsel hesaplarında bir yerlerde, dışarı çıkmak isteyen farklı bir gündem var.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum