Yatırım yapmaya başla!

Singapur Başbakan Yardımcısı: Cari Hesap Açıklarına Yaklaşım Çılgınca!

Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam, cari hesap açıkları hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Singapur Başbakan Yardımcısı: Cari Hesap Açıklarına Yaklaşım Çılgınca!

Singapur Başbakan Yardımcısı Tharman Shanmugaratnam, cari açıkların günümüzde bir suç gibi gösterildiğini ve bunun çılgınlık olduğunu dile getirdi. Başbakan yardımcılığının yanında Singapur Para Otoritesi’nin başkanlığını da yapan Shanmugaratnam, ülkelerin yeniden sürdürebilir cari hesap açıkları yürütmeleri ve onları güvenli bir şekilde finanse etmeleri için ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ülkelerin onlarca yıl boyunca büyümelerini sürdürmek için ticaret dengesizliklerine rağmen dış yatırımlara güvendiğini kaydeden Shanmugaratnam, yine de cari işlem açığına sahip olmanın kabahat olarak görüldüğünü aktardı.

Cuma günü Uluslararası Para Fonu’nun Bali’deki yıllık toplantısında konuşan Singapur Başbakan Yardımcısı, böyle bir gelişmenin sadece çılgınlık olduğunu belirtti.

Singapur Başbakan Yardımcısı: Cari Hesap Açıklarına Yaklaşım Çılgınca YorumuÜlkelerin cari işlem açıklarından kaçınmaları gerektiği yönündeki bakış açısına atıfta bulunan Shanmugaratnam; “Singapurlular ve Koreliler nasıl büyüdü? Gelişme sürecinin ilk aşamalarında cari hesap açıklarını işleterek büyüdük böylece birikimlerimiz büyürken büyümek için yatırım yapabildik” ifadelerini kullandı.

İlaveten, o zamanki uluslararası finans sisteminin gelişen ekonomilere sermaye akışı olduğu için Singapur’un ilk büyüme yıllarında doğrudan yabancı yatırımlara ve uzun vadeli yatırımcılara güvenebildiğini vurguladı.

Günümüzde ise cari açıkların bir kabahat olduğunu belirterek, bunun hem ekonomi hem de politika anlamında kötü olduğunu ve tüm dünyanın acı çekeceğini aktardı.

Singapur Başbakan Yardımcısı Cari Hesap Açıklarına Yaklaşım YanlışShanmugaratnam ayrıca; “sürdürülebilir cari hesap açıkları yönetme, bunları güvenilir bir şekilde finanse etme ve yatırımların en verimli alanlara akması için bunu bir kez daha mümkün kılmamız gerekiyor” sözleriyle dikkat çekti. Konuşmasında Çin’e de değinen Singapur Başbakan Yardımcısı, Pekin’in Singapur’un en büyük ticaret ortağı olduğunu ve Singapur’un da Çin’in en büyük yabancı yatırımcısı olduğunu anlattı.

Shanmugaratnam Çin’in ekonomik yavaşlamasının Singapur’a ne gibi bir etkisi olacağı yönündeki sorulara verdiği yabıtla da ilgi uyandırdı.

Singapur Başbakan Yardımcısı Çin Ekonomisinin Yavaşlaması YorumuBuna göre Shanmugaratnam; Çin’deki ekonomik yavaşlamanın uzun vadeli bir hikaye olduğunu kabul etmeleri gerektiğini ve bunun kısa vadeli olayların bir sonucu olmadığını bildirdi. Çin’in işgücü büyümesinin kaçınılmaz olarak yavaşlayacağını ve Pekin’in değer zincirini yukarı taşımaya ve üretkenliği artırmaya giderek daha fazla ihtiyaç duyacağını söyleyen Başbakan Yardımcısı, ticaret sürtüşmelerinin politika yapımını büyük ölçüde zorlaştıracağının üzerini çizdi.

“Çin, orta ve uzun vadede istikrar için iyi olmamasına rağmen beklenmedik ticaret sürtüşmeleri yüzünden kredi politikasını rahatlatmak zorunda kalıyor” diyen Shanmugaratnam, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını azaltarak bankacılık sistemine 750 milyar yuan nakit enjekte edecek olmasına gönderme yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum