Paylaşım

Seçim Sonrasında Borçlar 28 Milyar Lira Azaldı


 

1 Kasım seçimlerinde sandıktan AK Parti'nin tek başına iktidar olduğu sonucu çıktı. Siyasi istikrarın sürmesi, borsadan ekonomiye tüm piyasaları rahatlattı. Seçim sonrası döviz borçları 28 milyar lira azaldı. Ayrıntılar haberimizde...

Haziran seçimiyle başlayan ve beş ay süren siyasi belirsizlik 1 Kasım itibariyle son buldu. Bu beş aylık süre içerisinde yeni hükümetin bir türlü kurulamaması, kurulsa dahi koalisyon hükümetinin ekonomide gerekli olan düzenlemeleri hakkıyla yerine getiremeyeceği düşüncesi piyasaları endişeye sürüklemişti. Kasım seçimlerinden AK Parti‘nin dört yıl daha siyasi iktidar olacağı sonucu çıktı. Siyasette görülen bu istikrar; özel sektör, borsa ve özellikle ekonomi olmak üzere tüm piyasalarda olumlu etki yarattı. 2.92 olan dolar 2.82’ye düşünce, döviz borcu olanların borcu da 28 milyar lira azalmış oldu.

ABD Merkez Bankası FED‘in 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gideceğine yönelik beklentiler, doların hızla yükselmesine ve Türk Lirası karşısında güçlenmesine neden olmuştu. Dolar siyasi belirsizliğin sürdüğü beş ay içerisinde 2.6749 liradan 2.9149 liraya yükseldi. Ancak Kasım seçimlerinde tek partinin iktidar olması piyasalarda rahat bir nefes aldırdı. Dolar üç hafta içerisinde 2.8169’a geriledi.

Seçim sonrası Dolar/TL paritesindeki düşüş, TL cinsinden olan borçların 831.1 milyar liradan 803.1 milyar liraya gerilemesini sağladı. Yani döviz cinsinden yapılmış borçlarda 28 milyar liralık bir azalma söz konusu oldu.

Seçim sonuçları tüketici güvenine de yansıdı. TÜİK verilerine göre Kasım ayında tüketici güven endeksinde %23 kadar bir artış oldu.

Öte yandan seçim sürecindeki belirsizlik nedeniyle doların hızla yükselmesi büyük şirketleri önlem almaya yöneltti. Şirketler, bundan sonraki dönemlerde borç vadelilerini yaymak suretiyle bir önlem alacaklarını bildirdi.

Para birimlerinin Kasım ayındaki seyrine bakacak olursak, dolar karşısından en fazla değer kazanan para birimi Türk Lirası oldu. Türk Lirası dolar karşısında %4, Brezilya reali %3 değer kazanırken; Rus rublesi %1.5, Güney Afrika randı %1 değer kaybetti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın