Yatırım yapmaya başla!

Seçim Sonrası Dolar/TL ve BIST 100 Nasıl Hareket Eder?

Seçim Sonrası Dolar/TL ve BIST 100 Nasıl Hareket Eder?

Seçim sonrasında piyasalarda kısa sürede sert satışlar gerçekleşti. Belirsizlik yaşanması beklenen bir durumdu ve seçim sonucu bu belirsizliği daha da arttırdı diyebiliriz. AKP, CHP, MHP ve HDP’den TBMM Parlamento’sunda yer alacak. Ama bu bir koalisyon mu olacak, istifalar mı gelecek, yoksa erken seçime mi gidilecek soruları ile piyasa belirsizlikleri daha da artıyor.

Koalisyon ve erken seçim, önümüzdeki en büyük ihtimaller. Piyasaların sevmediği belirsizlik bu şekilde daha da artınca sert düşüşler sabah saatlerinde Borsa İstanbul’da etkili oldu. Koalisyon hükümeti kurulması, daha büyük bir ihtimali oluşturuyor ve AKP’nin meclise giren diğer üç partiyle nasıl bir hükümet kuracağı oldukça merak ediliyor. Böyle bir süreçte de dolar/TL kurunda zaten yükselmeye müsait olan tansiyonun düşmesi beklenmiyor. Ama yine de bu sürecin nasıl şekilleneceği ile ilgili belirsizlik hakimiyetini sürdürüyor.

Borsa İstanbul, seçim sonrası ilk işlem gününe % 8,15 oranında aşağıda başladı. 76,600 seviyelerini gören endekste, düşüşlere bankacılık endeksi öncülük etti. Dolar/TL ise rekor tazeledi. 2,80 seviyesini aşan kur, % 4,5 oranında yükseliş kaydetti. Euro/TL ise 3,10 liradan işlem görüyor.

En son seçim sonuçlarına göre AKP, 258; CHP, 132; MHP, 81; HDP, 79 milletvekili ile TBMM Parlamentosu’na girecek. Seçim sonrası olasılıklar ise koalisyon hükümeti veya erken seçim olması ihtimalleri konuşuluyor. Bu iki olasılık yabancı yatırımcının negatif fiyatladığı durumları oluşturuyor. Erken seçim ihtimali çok yüksek olmasa bile koalisyonun nasıl kurulacağı konusunda belirsizlik yükseliyor. 7 farklı ihtimal değerlendiriliyor ve AKP yanında koalisyona hangi partilerin katılacağı değerlendiriliyor.

Seçim Sonrası Dolar/TL Nasıl Hareket Eder?

Seçim Sonrası Dolar/TL Nasıl Hareket Eder?Siyasi olarak devam eden belirsizlikler ise dolar/TL’de yüksek olan tansiyonun, daha da yükselmesine neden oluyor. Dolar/TL kurunun 2,80 seviyelerinin üzerinde olma ihtimalleri oldukça yüksek görülüyor. Seçim sonuçları açıklanmadan önce 2,66 seviyelerinde gezen kur, tek parti iktidarı söz konusu olmadığı için politik istikrarsızlıkla 2,76 seviyesine yükseldi. Dolar/TL kurundaki tansiyonun son derede volatil bir şekilde değişiklik göstermesi tahmin ediliyor.

Kısa vadede dolar/TL kurunda 2,70 seviyesinin altını görmek neredeyse imkansız. Sabah saatlerinde önce 2,77 seviyesini daha sonra da 2,80 seviyesini zorlayan kurun, koalisyon belirsizlikleri devam ettiği sürece aynı şekilde hareket etmesi bekleniyor. Aynı zamanda koalisyon kurulması sonrasında da bu hareketliliğin devam etmesi bekleniyor. Bunun nedeni ise hükümet kurulduktan sonra ekonomi yönetiminin kadrosunda kimlerin olacağı merak konusu olacak.

23 Haziran tarihine kadar dolar/TL kurunda dalgalanmaların bu şekilde devam etmesi ekleniyor. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı gerçekleşecek ve zayıflayan Türk lirasına yapılacak müdahaleler tartışılacak. Aynı zamanda yükselen enflasyonun da ana konulardan olması bekleniyor ve faiz oranında herhangi bir değişikliğin söz konusu olup olmaması merak edilecek.

Seçim Sonrası BIST 100 Endeksi Nasıl Hareket Eder?

Seçim Sonrası BIST 100 Endeksi Nasıl Hareket Eder?Seçim sonrasında ilk işlem gününe % 8,15 civarında sert bir düşüşle başlayan Borsa İstanbul, 76,701 seviyesini gördü. Yeni haftaya sert düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde düşüşlere bankacılık endeksi öncülük ederken, kazandıran tek sektör, madencilik oldu. Sabah saatlerinde % 8,15 oranında düşüşle, 75,268 seviyesini gören endeks, 76,701 puanda toparlandı. Hisse senetleri, % 6,40 oranında değer kaybetti.

Dolar/TL kurunda söz konusu olan endişeler, Borsa İstanbul ve bölgesel bono piyasasında da etkili olacak. Geçen hafta Cuma günü 81,943 puandan kapanan BIST 100 endeksi, 80 bin seviyesinin altına seyredeceğe benziyor. Satışların daha da agresifleşmesini yorumlayan uzmanlar, 16 – 17 Haziran’da gerçekleşecek FED toplantısına dair beklentilerle düşüşlerin yavaşlayabileceğini tahmin ediliyor.

Uzmanlara göre piyasalar açısından en olumsuz sonuç ise erken seçim olacak. Koalisyonun kurulamaması, erken seçim ihtimalini güçlendirecek. Bu süreçte de BIST 100 endeksi, 75 bin seviyesinin altına görebilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum