Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Mart’ta Aylık Bazda %2,1 Arttı

Sanayi üretimi endeksi 2019 Mart döneminde bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında yüzde 2,1 oranında artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 azaldı.
Sanayi Üretimi Mart’ta Aylık Bazda %2,1 Arttı

Mart ayına ilişkin sanayi üretimi endeksi rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre sanayi üretimi Mart’ta aylık bazda %2,1’lik artış gösterirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,2 azaldı. Endeks Şubat’ta aylık bazda %1,3’lük artış kaydetmişti.

Yıllık %2,2 azalan sanayi üretimi, Mart’ta bir önceki aya göre %2,1 artış gösterdi.

Sanayi Üretimi EndeksiSanayinin alt endekslerini inceleyerek veri derleyen TÜİK’e göre Mart ayında Şubat verileri ile karşılaştırıldığında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,1, imalat sanayi sektörü endeksi %2,2 oranında yükseldi. Söz konusu dönemde elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise %0,6 düşüş gerçekleşti.

Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi 2018 Mart dönemine göre %2,2 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla imalat sanayi sektörü endeksi %2,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi-dağıtımı sektörü endeksi %0,7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %4,8 azaldı.

Sanayi Endeksleri Değişim OranlarıYılın ilk çeyreğinin geçen yılki durumu ile karşılaştırma yapıldığında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin %1,7 arttığı görülmekte. Dayanıklı tüketim malı sektörü endeksi aylık %1,6 , yıllık %5,1 artış gösterdi. Dayanıksız tüketim malı sanayi sektöründe Mart aynda %1,4, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %0,6 artış kaydedildi.

Bir önceki aya göre düşük teknoloji ürünlerinin üretimi %2,2 orta düşük teknolojili ürünler %1,5, orta yüksek teknolojili ürünler %4,2 oranında artış gerçekleştirdi. Yüksek teknolojili ürünlerde ise aylık bazda %1,8’lik azalma oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre düşük teknolojili ürünlerde %0,6, yüksek teknolojili ürünlerde %13,5 artış olurken, orta düşük teknolojili ürünlerde %9 ve orta yüksek teknolojili ürünlerde %2,5 azalma gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum