Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Ekim Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 5,7 Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan Sanayi Üretim Endeksi'nin Ekim ayı verileri yayımlandı. Buna göre; sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde
Sanayi Üretimi Ekim Ayında Geçen Yıla Göre Yüzde 5,7 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Sanayi Üretim Endeksi, Ekim 2018 verileri açıklandı. Verilere göre; sanayi üretimi Ekim ayında 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 5,7 oranında azaldı. Sanayi üretimi Eylül ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 oranında azalmaya işaret etmişti.

2018 yılının Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,1 oranında artış gösterdi.

Sanayi Üretimi Tüm Alt Sektörler DeğişimSanayi üretim endeksleri alt sektörler bazında incelendiğinde; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,5 oranında düşüş gösterdi. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü ise yüzde 1,2 oranında azaldı. Sektörlerin etkileri dikkate alındığı zaman, madencilik ve taşocakçılığı sektöründeki yükseliş ile sanayi üretim endeksindeki düşüşün bir miktar dengelendiği anlaşıldı.

Sanayi üretimi, Eylül ayına göre yüzde 1,9 oranında azalma gösterirken, tüm alt sektör endekslerinde de azalma kaydedildi.

sanayi Üretimi Aylık Değişim GrafiğiMadencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, 2018 yılının Ekim ayında Eylül ayına göre yüzde 1,3 oranında azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü ise yüzde 1,2 oranında düştü.

Eylül ayında imalat sanayi sektörü, bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında azalmıştı. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi ise yüzde 1,3 oranında düşüşe işaret etmişti. Sanayi üretimindeki düşüşün, dördüncü çeyrekte büyüme verilerini daha da aşağı çekmesi tahmin ediliyor.

Ara mallar sektörü endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 oranında düşerken, Eylül ayına göre yüzde 3,8 azaldı.

Ara Mallar Sektörü Yüzde 3,8 AzaldıDayanıklı tüketim malları endeksi, 2017 Ekim’ine göre yüzde 3 oranında artarken, Eylül ayına göre yüzde 3,4 azaldı. Dayanıksız tüketim malları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3, Eylül ayına göre yüzde 1,2 azaldı.

Enerji sektörü endeksi, 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 0,1 oranında, Eylül ayına göre yüzde 1,1 oranında azalma gösterdi. Sermaye malı sektörü endeksi ise geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 6,7 oranında azalırken, Eylül ayına göre yüzde 0,7 oranında arttı.

Yüksek teknoloji sektörü endeksi, 2017 – Ekim’ine göre yüzde 13,7, 2018 – Eylül’üne göre yüzde 12,4 artış kaydetti.

Yüksek Teknoloji Sektörü Yüzde 12,4 ArttıDüşük teknoloji sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 oranında, Eylül ayına göre yüzde 3,3 azalma gösterdi. Orta düşük teknoloji sektörü endeksi ise 2017 – Ekim’ine göre yüzde 10,5 oranında, 2018 – Eylül’üne göre yüzde 2,3 azalmaya işaret etti. Orta yüksek teknoloji endeksi ise 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 9,8, bir önceki aya göre yüzde 3,4 oranında azalma kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum