Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sanayi Üretimi Ekim 2021’de Yıllık %8,5 Arttı

Sanayi Üretim Endeksi Ekim 2021 döneminde yıllık %8,5, aylık %0,6 artış gösterdi.
Sanayi Üretimi Ekim 2021’de Yıllık %8,5 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim 2021 dönemine ilişkin Sanayi Üretim Endeksi raporu yayımlandı. Buna göre; sanayi üretimi yıllık bazda %8,5 oranında artış gösterdi.

Eylül 2021 döneminde yıllık %8,9 oranında artan sanayi üretimi, bir önceki aya göre %1,5 azalma göstermişti.

Ekim 2021 döneminde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi ile imalat sanayi sektörü endeksi, yıllık bazda %9,2 oranında artış kaydetti.
Sanayi Üretim Endeksi Yıllık ve Aylık Değişim - Ekim 2021
Kaynak: TÜİK

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtım sektörü endeksi ise yıllık bazda %3,5 oranında artışa işaret etti. Yıllık bazda ara malı endeksi %12,9 oranında artarken, dayanıklı tüketim malı %5,7 oranında arttı. Dayanıksız tüketim malları ise %9 artış kaydederken, sermaye malı üretimi %1,6 artış kaydetti.

Sanayi üretiminde yıllık bazda tek azalma gösteren sektör, %2,4 ile yüksek teknoloji oldu. Düşük teknoloji üretimi %12,5, orta-düşük teknoloji %9,4, orta-yüksek teknoloji %4,9 arttı.

Sanayi üretimi aylık bazda incelendiği zaman %0,6 oranı ile sınırlı bir artış kaydettiği görülüyor. Ekim 2021 döneminde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, Eylül ayına göre %0,3 azalırken, imalat sanayi sektörü %0,7 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü ise %0,1 artış kaydetti.

Alt kategoriler aylık bazda incelendiği zaman; sermaye malı üretiminin %5,2 azaldığı görülüyor. Aynı şekilde yüksek teknoloji üretimi %10,6 azalırken, orta-yüksek teknoloji üretimi %2 azalma kaydetti. Ara malı üretimi aylık %1,3 artarken, dayanıklı tüketim malı üretimi %0,3 arttı. Dayanıksız tüketim malı üretimi ise %3,6 oranında artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu