Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Ağustos Ayında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 1,7 Artış Kaydetti

TÜİK tarafından Ağustos - 2018 dönemine ait sanayi üretim endeksi verileri yayımlandı. Buna göre sanayi üretimi, 2017 yılının Ağustos ayına göre yüzde 1,7 oranında arttı. İşte detaylar;
Sanayi Üretimi Ağustos Ayında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 1,7 Artış Kaydetti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sanayi üretim endeksi – Ağustos 2018 verileri açıklandı. Buna göre; bir önceki yılın aynı ayına göre artış yaşanırken, Temmuz ayına göre yüzde 1,1 azaldı. Temmuz ayında ise bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında artış kaydedilirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artış göstermişti.

2018 yılı Ağustos ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, 2017 – Ağustos’una göre yüzde 6,1 oranında artış kaydetti.

Maden Taşocakçılığı Geçen Yıla Göre Arttı

İmalat sanayi sektörü ise 2018 – Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 oranında artış gösterirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 artış kaydetti. Sanayi üretimi, 2017 yılının Ağustos ayına göreyse yüzde 1,1 oranında azaldı.

2018 yılı Ağustos ayında imalat sanayi sektörü bir önceki aya göre yüzde 1,5 azalırken, madencilik ve taşocakçılığı yüzde 5 arttı.

İmalat Sanayi Sektörü Temmuz'a Göre Azaldı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2018 yılının Ağustos ayında elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında azalma kaydetti. Dayanıklı tüketim malı endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış, bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 7,3 azalma gösterdi. Dayanıksız tüketim malı endeksi ise Temmuz ayına göre yüzde 2,8 oranında azalma, 2017 Ağustos’una göre yüzde 2,6 oranında artış kaydetti.

Enerji endeksi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 artış, bir önceki aya göre yüzde 0,2 azalma kaydetti.

Enerji Endeksi Geçen Yıla Göre Arttı

Sermaye malları endeksi ise Temmuz ayına göre yüzde 2 oranında artış kaydederken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında arttı. Sanayi alt sektörlerinden düşük teknoloji endeksi, 2017 yılı Ağustos ayına göre yüzde 1,5 oranında artış kaydederken, 2018 yılı Temmuz ayına göre yüzde 0,8 oranında azaldı.

Yüksek teknoloji endeksi, 2017 Ağustos’una göre yüzde 26,8, 2018 Temmuz’una göreyse yüzde 9 artış kaydetti.

Yüksek Teknoloji Endeksi Arttı

Orta yüksek teknoloji endeksi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında, bir önceki aya göre yüzde 4,4 oranında azalma kaydetti. Orta düşük teknoloji endeksi ise hem 2017 yılının Ağustos ayına göre hem de Temmuz ayına göre yüzde 2,5 oranında azalma göstermiştir.

Açıklanan diğer bir ekonomik veri ise ciro endeksleri oldu ve toplam ciro, 2017 Ağustos’una göre yüzde 32 artış gösterdi.

Toplam Ciro Endeksi Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, Ağustos ayında 2017 yılı Ağustos ayına göre yüzde 32 artış kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise Temmuz ayına göre yüzde 5,8 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2017 Ağustos ayına göre yüzde 43,6 oranında artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi Temmuz ayına göre yüzde 7 oranında arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2017 yılı Ağustos ayına göre yüzde 20,9 oranında artış kaydetti.

İnşaat Ciro Endeksi Arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise Temmuz ayına göre yüzde 7,8 oranında artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2017 – Ağustos’una göre yüzde 26 artarken, hizmet ciro endeksi yüzde 35,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi Temmuz ayına göre yüzde 4,8 artarken, hizmet ciro endeksi yüzde 5,4 arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum