Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Sanayi Üretimi Ekim 2019’da Yıllık Bazda %3,8 Arttı

2019 yılının Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklandı. Buna göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %3,8 artış kaydederken, Eylül ayına göre %0,9 düştü.
Türkiye’nin Sanayi Üretimi Ekim 2019’da Yıllık Bazda %3,8 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019 yılının Ekim ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklandı. Buna göre sanayi üretimi Ekim’de 2018 yılının aynı dönemine kıyasla  %3,8 arttı. Bir önceki ay olan Eylül’e kıyasla ise %0,9 azalış meydana geldi.

Türkiye’nin sanayi üretimi Ekim’de yıllık bazda kaydettiği %3,8’lik artış ile %6’da tutulan beklentilerin altında bir oran yakaladı.

Ekim'de Beklentilerin Altında KaydedildiAnalistler sanayiye ilişkin artış oranının bu kez daha yüksek seviyelerde gerçekleşeceğini umuyordu. Açıklanan verilerde sanayinin alt grupları incelendiğinde, Ekim’de madencilik ve taş ocağı sektörü endeksinin 2018 yılının aynı ayına kıyasla %6,5 arttığı görüldü.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin imalat sanayi sektörü endeksindeki yıllık bazdaki artış oranı %3,7 olurken; elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörünün artışı ise %1,2 seviyesinde kaydedildi.

Madencilik ve taş ocaklığı sektörü endeksi Ekim’de bir önceki ay olan Eylül’e kıyasla %0,4 oranında artış kaydetti. Türkiye’nin imalat sanayi sektörü endeksi Ekim’de %1,1 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörünün endeksinin artış oranı ise söz konusu dönemde %0,3 geriledi.

Türkiye’nin sanayi üretimi Eylül ayında 2018 yılının Ağustos ayından bu yana ilk kez yükseliş kaydetmişti. Böylelikle yıllık bazda bakıldığında endeksin düşüş eğilimini Eylül ve Ekim’de tersine çevirdiği görüldü.

Eylül'de Yıllık Bazdaki İlk Yükselişini KaydettiBu yıl Eylül’deki sanayi üretimi kaydettiği yıllık bazdaki %3,4’lük büyüme ile yeniden büyüme olabileceğine ilişkin beklentilerin canlanmasına neden olmuştu. Eylül’e ilişkin veriler, bir önceki ay olan Ağustos’a kıyasla ise %3,2 oranında yükselişe işaret etmişti. Bu oran da piyasa beklentisi olan %3,3’ün altında kalmıştı.

Eylül ayı verilerine ilişkin yorum yapan Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 1 yıl aranın ardından ilk kez pozitif tarafa geçen verilerin Türkiye ekonomisi için olumlu bir gelişme olduğunu söylemişti. Verilerdeki toparlanma gelecek dönemlere ilişkin iyimser düşüncelerin oluşmasına neden olmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum