Yatırım yapmaya başla!

Sakarya, 2019’un 9 Ayında 50 İlin Toplam İhracat Rakamını Geride Bıraktı!

Türkiye'nin ihracattaki lokomotif illerinden Sakarya, 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde 146 farklı ülke ve 11 serbest bölgeye gerçekleştirdiği dışa satım ile 50 ilin toplam ihracat rakamını geride bıraktı.
Sakarya, 2019’un 9 Ayında 50 İlin Toplam İhracat Rakamını Geride Bıraktı!

Türkiye’nin sanayi sektöründe önemli bir payı bulunan ve Toyota, TürkTraktör, Otokar gibi büyük firmalara ev sahipliği yapan Sakarya ihracattaki üstün başarısıyla sık sık gündeme geliyor. 2019’un Ocak-Eylül döneminde toplamda 146 ülke ve 11 serbest bölgeye ürün ihraç eden şehir, 3 milyar 732 milyon 873 bin dolarlık döviz elde etti.

Özellikle otomotiv sektörünün üretim ve dışa satımında büyük rol oynayan Sakarya’nın açıklanan son verilere göre ihracatındaki en büyük payı elde eden sektör %91,3 ile yine otomotiv oldu. Sakarya, bu yılın ilk 9 ayında imza attığı ihracat faaliyetleriyle Türkiye’nin 50 ilinin toplam ihracat rakamını geride bırakmış olması, ekonomiye sağladığı üstün katkıları bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye’nin sanayi merkezi Sakarya, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerinden edinilen bilgiye göre İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara ve Gaziantep’ten sonra ihracatta 7. sırada yer alıyor.

Sakarya Yedinci Sırada BulunuyorSöz konusu ilimiz, bu yılın Eylül ayında ihracat faaliyetlerini bir önceki ay olan Ağustos’a göre %107 oranında artırdı ve 391 milyon 967 bin dolara yükseltmiş oldu. Türkiye’nin toplam ihracatına olan katkısı ise %3 seviyesinde ölçüldü.

Otomotiv sektörü başta olmak üzere makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayi ve kimyevi maddeler ve mamulleri ile diğer pek çok farklı alanda yurt dışına satış gerçekleştiren şehir, başarılarına her geçen gün bir yenisini ekliyor.

Sakarya’nın ihracatındaki en fazla pay otomotiv sektöründe gözlemlendi ve Toyota, TürkTraktör ve Otokar’ın üretim tesislerinin sağladığı katkılarla otomotiv ihracatındaki 4. il olarak kaydedildi. Otomotivde bahsedilen dönem içinde 3 milyar 410 milyon 517 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Şehirde otomotivden sonra en fazla ihracatın yapıldığı diğer sektör ise demir ve demir dışı metaller oldu. Söz konusu bu sektörden 52 milyon 978 bin dolarlık gelir elde edildi.

Üçüncü sırada ise makine ve aksamları sektörü 343 milyon 800 bin dolarlık pay ile yer aldı. En fazla ihracat gerçekleştiren diğer sektörlerde sıralamayı 37 milyon 536 bin dolarla iklimlendirme sanayi izlerken, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 33 milyon 668 bin dolarlık pay ile takip etti.

Bu yılın 9 aylık döneminde 2018’in aynı dönemiyle kıyaslandığında en fazla ihracat artışı %108,13 ile mücevher sektöründe olurken, ardından %95,68 ile kuru meyve ve mamulleri sektörü geldi.

Mücevher En Fazla Artışı YakaladıYılın söz konusu döneminde ihracat artışının en fazla gerçekleştiği yer 416 bin 655 bin dolarla Birleşik Krallık olarak kaydedildi. Sakarya’nın en fazla ihracat yaptığı bir diğer ülke ise ikinci sırada yer alan Fransa oldu. Fransa’nın payı ise 353 milyon 987 bin dolar olarak ölçüldü.

Sıralamayı 301 milyon 42 bin dolar ile İspanya, 275 milyon 735 bin dolarla Almanya, 267 milyon 963 bin dolarla İsrail takip etti. Ayrıca İsrail, 9 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ihracattaki en fazla artış kaydeden ülke oldu. Artış oranı ise %95,2 olarak ölçüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum