Yatırım yapmaya başla!

Rusya Mayıs Ayında da Dünyanın En Fazla Petrol Üreten Ülkesi Oldu

Rusya, Mayıs ayında günlük 10 milyon 973 bin varil üretimle, dünyanın en büyük petrol üreticisi unvanını korudu. Temmuz'da ise günlük 240 bin varil artış sağladı.
Rusya Mayıs Ayında da Dünyanın En Fazla Petrol Üreten Ülkesi Oldu

Rusya Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Mayıs ayında günlük 10 milyon 973 bin varil petrol üretimi yapıldı. Bu rakamla birlikte, 10 milyon 442 bin varil petrol üreten ABD’yi ve 10 milyon 15 bin varil petrol üreten Suudi Arabistan’ı geride bırakarak, Mayıs ayında da dünyanın en büyük petrol üreticisi konumunu korudu.

Rusya, Temmuz ayında petrol üretimini günlük 240 bin varil artırdı.

Rusya, Mayıs’ta toplam 46,5 milyon tona eşdeğer olan günlük 10 milyon 973 bin varil petrol üretimi gerçekleştirdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Haziran ayında Viyana’da yaptığı toplantıda petrol arzının günlük 1 milyon varil artırılması konusunda uzlaşmaya varmıştı. Bu karar doğrultusunda Rusya da üretimde günlük 200 bin varillik bir artış yapmayı hedeflemişti.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol üretim tahminlerini revize ederek, bu yıl 551 milyon tona ulaşılabileceğini söyledi.

Bakan Novak Aleksandr tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, üretim kısıntısı anlaşmasının güncellenmesi sebebiyle, petrol üretim tahminlerini bu yıl yaklaşık 3,5 milyon yükselttikleri belirtildi.

ABD’de ise ülkedeki rezervlerin tükenmeye başlamasıyla 1970 yılının Kasım ayından bu yana petrol üretiminde düşüş görülüyor. Hatta 2008 yılının Eylül ayında günlük 3,9 milyon varile kadar gerilediği bildirildi. Bu tarihten sonra ulaşılması zor olan kaya petrolü teknolojik gelişmelerin sayesinde çıkarılmaya başlandı ve üretimde yeniden yükseliş görüldü.

Petrol fiyatları ABD’de ham petrol stoklarının beklenmedik şekilde artış göstermesi nedeniyle düşüşe geçti.

Ham petrolün varil fiyatı Türkiye saati ile 14:40’ta 68,41 dolardan, Brent petrol ise 73,30 dolardan işlem görüyor. Petrol fiyatları ABD ve Çin arasında süren ticaret savaşı gerginliğinin ve ABD ham petrol stoklarının piyasa beklentisine zıt yönde artış göstermesi ile düşüş gösterdi.

HAM PETROL FİYATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Vadeli petrol kontratları New York’ta dün %2 düşüşten sonra, %0,8 daha azaldı. Genel olarak fiyatlar Temmuz ayında, ABD ve Çin yani dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında süren ticaret savaşının büyümeyi olumsuz etkileyeceği beklentisi ile %7’den fazla değer kaybetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum