Paylaşım

Rusya ile OPEC Arasındaki Olası Görüşmenin Petrole Yansımaları Nasıl Olur?


 

Petrolün bu haftaki değer kazanımlarının en önemli nedeni olarak görülen Rusya ile OPEC arasında gerçekleşeceği söylenen petrol üretim konusundaki görüşmenin, gerçekleşmesi durumunda petrol piyasasına nasıl etki edeceği yönünde uzmanlar görüş bildirdiler. Uzmanların görüşleri ve ayrıntılar haberimizde;

Geçtiğimiz hafta son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına inen petrol varil fiyatları, bu hafta merkez bankalarının piyasa teşvik söylemleri ve Rusya’nın petrol üretimi konusunda OPEC ile görüşeceği söylentileri üzerine yükselişe geçerek 35 dolara kadar tırmanmıştı. Haftanın son işlem gününde ise Rusya Enerji Bakanı Novak’ın petrol üretim konusuyla ilgili Rusya’nın henüz bir planının olmadığı açıklamalarıyla piyasalarda yeniden volatilite arttırmıştı. Petrolün bu yükselişindeki en önemli pay sahibi olan konu Rusya ve OPEC’in petrol üretimi konusunda görüşeceği spekülasyonlarıyla ilgili olarak uzmanlar bugün görüş bildirdiler. Uzmanlar Rusya ile OPEC arasında gerçekleşmesi gündemde olan petrol üretim konusunun, petrol fiyatlarına nasıl yansıyacağı ve önümüzdeki günlerde seyir tablosunun nasıl olacağını açıkladılar.

Petrol için Kazanç Zamanı, Petrol Çıkarken de Düşerken de Yatırım Yaparak Para Kazanabilirsiniz.
Bilgi Almak için Tıklayın!

BNP Paribas Emtia Piyasaları Müdürü Harry Tchilinguirian ve Creon Energy Yürütme Kurulu Başkanı Fares Kilzie, Rusya ile OPEC arasında gerçekleşmesi muhtemel olan görüşmeyle ilgili olarak görüş bildirdiler;

“Rusya ve OPEC ülkeleri üretimi düşürecek finansal konuma sahip değil,”

BNP Paribas Emtia Piyasaları Müdürü Harry Tchilinguirian yaptığı değerlendirmede, olası görüşme spekülasyonlarının bile petrol varil fiyatlarının yukarı yönlü hareketine neden olduğunu belirterek; bu yükselişle toparlanmanın daha hızlı olabileceği sinyallerinin verildiğini söyledi. Olası görüşmeler dahilinde üretimin kısılması konusunda bir somut adımın atılmasının oldukça zor olduğunun altını çizen Tchilinguirian, Suudi Arabistan’ın dışında, Rusya ve OPEC üyesi ülkelerin üretimi düşürebilecek finansal bir konuma sahip olmadığını söyledi. Böylelikle Tchilinguirian, üretim konusunda gerçekleşebilecek olası bir anlaşma zemininin Suudi Arabistan’ın katılımıyla gerçekleşebileceğini işaret etti.

“Rusya ile OPEC arasında, petrol üretimi konusunda ortak bir karar oluşabilir,”

Creon Energy Yürütme Kurulu Başkanı Fares Kilzie ise yaptığı değerlendirmede, olası bir görüşmenin gerçekleşmesi durumunda petrol üretimi konusunda ortak bir kararın oluşabileceğini düşündüğünü söyledi. Kilzie, böyle bir anlaşmanın oluşabilmesi için petrolün varil başına 40 dolara ulaşması gerektiğini belirterek; Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerin piyasaya girmek istediklerini söyledi. Son olarak ise Kilzie, bu ülkelerin piyasaya girebilmeleri içinse, petrol varil fiyatının 40 doları görmesi gerektiğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın