Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Çin’den Açılan İthalat Boşluğunu Türkiye ile Kapatabilir

Rusya’nın Çin’den yaptığı meyve ve sebze ithalatının azalmasıyla, Türkiye pazarına yönelmesi bekleniyor.
Rusya Çin’den Açılan İthalat Boşluğunu Türkiye ile Kapatabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve onlarca ülkeye yayılan koronavirüsün, yüzlerce kişinin hayatına mal olmasının yanında, ekonomiye olan etkileri de tartışılmaya devam ediyor. ING Bank ile IMF verilerinden alınarak yapılan bir hesaplamaya göre virüs salgını nedeniyle Çin’den sonra ekonomisi en çok olumsuz etkilenecek ülkelerin başında Güney Kore yer alıyor.

Çin ekonomisindeki 1 puanlık daralma, Güney Kore ekonomisine 0,35 puanlık düşüş olarak yansıyacak. Türkiye’nin ise 0,05 puan ile çok az da olsa olumlu etkilenen tek ülke olması bekleniyor. Rusya Gıda Ürünleri ve Tedarikçileri Birliği (Rusprodsoyuz) Başkanı Dmitriy Vostrikov tarafından yapılan değerlendirme de bu beklentileri doğrular nitelikte.

Dmitriy Vostrikov, Rusya’nın meyve-sebze ithalatında Çin yerine Türkiye’yi tercih edebileceğini söyledi.

Rusya İthalatKoronavirüs nedeniyle Çin’den meyve ve sebze ithalatının azaldığını belirten Vostrikov, bu açığın Türkiye ve Fas’tan alınacak ürünlerle kapatılabileceğini söyledi. Rusya’nın Çin’den temin ettiği ürünlerin büyük kısmının meyve, sebze ve deniz ürünleri olduğunu, ancak son yaşanan virüs salgını nedeniyle ithalatta düşüş olduğunu dile getirdi.

Yaptığı açıklamada 2019 yılının ilk 11 ayında Çin’den 370 milyon dolar değerinde toplam 453 bin ton sebze ithal edildiğini belirtti. Çin’den sonra 135 milyon dolar değerindeki 139 bin tonluk ithalatla İsrail’in, 148 milyon dolar değerinde 136 bin tonluk ithalatla Türkiye’nin yer aldığını ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya da dün yaptığı değerlendirmede, virüsün küresel talebi azaltmasıyla petrol fiyatlarının düştüğünü, bunun da dış ticaret açığını azaltma konusunda Türkiye’yi olumlu etkileyeceğini söyledi.

Bu arada uzmanlar ve bilim insanları salgının tahmin edilenden çok daha endişe verici olduğunu ve hastalığın hızla yayıldığını bildirdi. Çin Sağlık Bakanı Ma Xiaowei de Ocak ayında yaptığı açıklamada virüsün mutasyona uğrayarak, insanlar arasında çok kolay bir şekilde yayıldığını ve güçlü bir varyasyon geçirdiğini aktarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu