Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Rusya’nın 2020 Çıktısı, Kısıtlamalarla 9 Yılın En Düşük Seviyesinde

Rusya'nın ham petrol ve kondensat üretimi, ülkenin Covid-19’un vurduğu talep bozulmasına yönelik varılan OPEC+ üretim sınırlamalarında yer almasıyla 9 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.
Rusya’nın 2020 Çıktısı, Kısıtlamalarla 9 Yılın En Düşük Seviyesinde

Rusya’nın ham petrol ve kondensat üretimi, ülkenin tarihi OPEC+ üretim sınırlamalarına dahil olmasıyla 2020’de dokuz yılın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri, Covid-19’un yayılmasını önlemeye yönelik küresel kilitlenmeler talebi bastırırken Mayıs ayından bu yana eşi benzeri görülmemiş üretim kesintileri uygulamıştı. Son olarak da Aralık ayındaki görüşmelerde üretim kesintisinin 2021’in Ocak ayından itibaren kademeli bir şekilde hafifletilmesi yönünde mutabakata varılmıştı.

Bu arada Rusya, OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan ile birlikte en büyük kesinti yükünü omuzladı.
OPEC Dünya Petrol Talebi Opec Kasım Raporu
KAYNAK: OPEC

Bloomberg’in haberine göre Enerji Bakanlığı’nın CDU-TEK biriminden alınan ön verilere göre Rusya bir bütün olarak yıl boyunca 512,7 milyon ton ham petrol ve kondensat üretti. Bu, ton başına 7,33 varil oranına göre günlük 10,27 milyon varil üretime eşit oldu. Düşüş, art arda 11 yıllık büyümeyi takip etti.

OPEC+ koalisyonu, Ağustos ayında piyasaya arzın bir kısmını durdurarak, Rusya’ya yıl sonuna kadar günde 8.99 milyon varillik salt ham kota vermişti ki bu Mayıs-Temmuz ayına göre günde 500.000 varil daha fazlaydı.

Fakat CDU-TEK verilerinin Rusya’nın kotasına dahil olmayan kondensat için ayrı rakamlar vermediği ve bunun ülkenin anlaşmaya olan bağlılığını değerlendirmeyi zorlaştırdığı belirtildi.

Rusya Novak Şubat Üretim Planı Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin imzaladığı anlaşmasına uyumu Mayıs-Kasım ayları arasında ortalama yüzde 95 idi. IEA aylık piyasa raporuna göre bu ülkenin dönem boyunca kotasını aşan 22 milyon varil veya günde 100.000 varil pompaladığı anlamına geldi.

Aralık ayında Rusya, Bloomberg’in CDU-TEK rakamlarına dayalı hesaplamalarına göre 42,46 milyon ton üretti. Kondensat üretimi bir önceki ayla aynıysa -günde yaklaşık 956.000 varil – günlük ham petrol arzı yaklaşık 9.083 milyon varile, taahhüt edilen verilen kesintilerin yaklaşık 90 bin varil üstüne ulaştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum