Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Ekonomisini Değerlendiren Putin Tatmin Edici Seviyede Büyüme Göremiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ekonomisine dair yaptığı açıklamada memnuniyetsizliklerini dile getirerek ilave çözüm talebinde bulundu.
Rus Ekonomisini Değerlendiren Putin Tatmin Edici Seviyede Büyüme Göremiyor
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da Rusya Başbakan Yardımcısı ile Maliye Bakanlığı’nı üstlenen Anton Siluanov ve Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ile bir araya geldi. Yetkililer burada ülkenin mevcut ekonomik durumunu değerlendirmeye aldı.

Putin, ülkesindeki ekonomik büyümenin yeterince tatmin edici bir seviyede bulunmadığını belirterek daha sürdürülebilir ve güçlü bir büyüme kaydedilmesi için ilave çözümlere ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Bunun yanında enflasyon verilerindeki olumlu seyir ve maaşlardaki artışa rağmen halkın reel gelirlerindeki yavaş yükselmeye işaret ederek bunun endişe yarattığını dile getirdi.

Putin, Rus ekonomisinde kaydedilen büyümenin olumlu oranda ilerlediğini söylerken, genel anlamda büyümenin kendisini yeterince mutlu etmediğini bildirdi.

Olumlu Oranda İlerleme VarBu kapsamda ekonomik büyümenin istenilen seviyeye ulaşması için yeni çözümlere gereksinim olduğunu belirten Başkan Putin, daha fazla sürdürülebilir ve güçlü bir ekonomik büyümeyi hedefliyor.

Ülkedeki enflasyon seviyesinin ise hedeflenen seviyeye ulaşmak üzere olduğunu açıklayan Putin, reel gelirlerdeki yavaş ilermeden memnuniyetsiz görünüyor.

Rusya Federal İstatistik Kurumu (Rosstat) tarafından elde edilen verilere göre, Rus ekonomisi 2019’un ilk yarısında %0.7’lik bir büyüme kaydetmişti.

Rus Ekonomisi İlk Yarıda Büyüme KaydettiDiğer taraftan dün Fransa’nın Biarritz kentinde gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi’nde Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya’nın yer almasını istememişti. Bu fikriyle Trump’ın tam karşıt düşüncesinde olan Tusk, gerekçeler öne sürmüştü.

2014 yılında Rusya’nın G7 üyeliğinden çıkarıldığını hatırlatan Tusk, buna neden olan etkenlerin hala devam ettiğini söylemiş ve hatta buna yeni sebeplerin de eklendiğini belirtmişti. Trump’ın Rusya’nın G7’ye davet edilmesinin isteği üzerine gelen Tusk’ın bu fikrinin ardından Kremlin sözcüsü Peskov’dan gelen açıklama şaşkınlığa yol açtı.

Peskov, Rusya’nın yalnızca bir ülkenin davetiyle yeniden G7/G8 Zirvesi’ne dönmesinin imkansız olduğunu ifade etti. Buna gerekçe olarak da zirvede alınan her karara fikir birliğiyle ulaşıldığını söyleyen Peskov, belli ki tek ülke davetini yetersiz buldu. Rusya’nın yeniden G7 ya da G8 üyeliğini amaçlamadığının altını çizdi.Putin

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu