Yatırım yapmaya başla!

Ruhsar Pekcan İhracattaki Artışın Kalıcı Hale Getirileceğini Vurguladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, önümüzdeki dönemde ihracattaki artışı kalıcı hale getirmek için yatırım yapılacak alanları anlattı. İşte konuşmasından detaylar;
Ruhsar Pekcan İhracattaki Artışın Kalıcı Hale Getirileceğini Vurguladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı İstişare Toplantısı’nda iş dünyası ile bir araya geldi. Hatay’da gerçekleşen toplantıda, iş dünyası ile istişareye çok önem verdiklerini yeniden dile getirdi. Atılan her adımın bu toplantılar neticesinde gerçekleştiğini ve toplantıda da iş dünyasını dinleyeceğini anlattı.

Bakan Pekcan, toplantının başında Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki hedefinin yüksek düzeyli ülkeler ligine yükselmek olduğunu kaydetti.

Türkiye Yüksek Düzeyli Ülkeler Ligine ÇıkacakBunun için daha fazla katma değerli ihracat yapmak gerektiğini belirten Pekcan; üretilen ürünlerin daha fazla teknolojiye ve katma değere sahip olması gerektiğini söyledi. Pekcan, “İhracatımızın da tabana yayılması, bakanlık hedeflerimiz arasında gelmektedir. Şu an yeterince etkili olamadığımız pazarlarda daha etkili olmak adına stratejiler ve yol haritaları geliştirdik. Bunları da 2019 itibarıyla birer birer yürürlüğe koyuyoruz,” ifadelerini kullandı.

Kolaydestek.gov.tr isimli bir site kurduklarını ve bütün ihracat desteklerinin animasyonlarla en basit şekilde anlatıldığını belirtti. Odalar ve borsalarla birlikte 31 ihracat destek ofisi kurduklarını anlatan Pekcan, ofise giden herkesin İhracat Genel Müdürlüğü ile online temasa geçebildiğinden bahsetti.

İş yeri ve firma ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Pekcan, 35 yeni Türk ticaret merkezi açacaklarını dile getirdi.

35 Yeni Türk Ticaret Merkeziİhracatın önünü daha fazla açmak için hedef ülkelerde bu merkezlerin açılacağını söyleyen Pekcan, o ülkede yerel ve talep odaklı olmasına gayret göstereceklerini belirtti. Esnafların, kadınların ve gençlerin ihracatçı olması yönünde çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Esnaf ve sanatkarların pazara girme ve markalaşma projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

E-ticaret ve e-ihracat eğitimlerinin devam ettiğini söyleyen Pekcan, ihracata daha fazla kadın elinin değmesi için genel müdürlük bünyesinde kadın ve genç girişimciler dairesi kurduklarını vurguladı. Eximbank kredisinden faydalananların sayısını artırmak istediklerini de söyleyen Pekcan, 2018 yılında 11 bin firma hedefi koyup, 11 bin 72 firma ile yılın kapatıldığını belirtti.

Bakan Pekcan, dış ticareti kolaylaştırmak için önemli adımlar atıldığını da ifade etti.

Dış Ticareti Kolaylaştırmak için AdımlarTürkiye’nin orta gelir düzeyinden yüksek gelire geçmesi için rekabetçi olduğu alanlarda daha fazla tasarıma, markalaşmaya ve teknoloji yatırımına ihtiyacı olduğunu belirtti. Pekcan, “Dünya bir dijitalleşme çağından geçiyor. Dolayısıyla biz de dijitalleşmede dünyayı yakalayacağız, gerisinde kalmayacağız. Özellikle gümrüklerin dijitalleşmesi, şeffaflaşmasına çok önem veriyorum,” ifadelerini kullandı.

Hatay’ın ihracat potansiyeli olduğundan bahseden Pekcan, 6 – 7 milyar dolar düzeyine işaret etti. Destek vereceklerini söyleyen Pekcan, geçen yıla göre yüzde 25 ihracat artışı olduğunu ve her ay bunun gibi bir artışın devam etmesi ile 7 milyar doların aşılacağını belirtti. 2018 yılında 488,3 milyon lira faiz indirimli kredi kullanıldığını vurgulayan Bakan, desteklerinin 19,4 milyar dolar faydalanıldığını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum