Yatırım yapmaya başla!

Ruhani: ABD Yaptırımları Yaşamı ve Ekonomiyi Etkilese de İran’a Diz Çöktürmeyecek!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün meclise bütçe tasarısını sunarken ABD yaptırımlarıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Ruhani: ABD Yaptırımları Yaşamı ve Ekonomiyi Etkilese de İran’a Diz Çöktürmeyecek!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Meclis Başkanı Ali Laricani’ye bütçe tasarısını sunarken kürsüden yaptığı konuşmada dikkat çekici açıklamalarda bulundu. ABD’nin birincisini 7 Ağustos’ta, ikinci aşamasını ise 5 Kasım’da yürürlüğe koyduğu yaptırımlara atıfta bulunan Ruhani, bunların İran’daki yaşamı ve ekonomiyi etkileyeceğini ancak hükümete diz çöktüremeyeceğini söyledi.

Ruhani 4.7 trilyon İran riyali değerindeki bütçe tasarısını meclise sunarken ABD’ye karşı şu sözlerle meydan okudu: “ABD’nin amacı İran’ın İslami sistemini çökertmek ve bu konuda başarısız olacak ama yaptırımlar hiç şüphesiz insanların yaşamlarını, ülkenin kalkınmasını ve ekonomik büyümesini etkileyecek.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 21 Mart 2019’da başlayacak bir sonraki İran yılı için taslak bütçenin değerini 4,7 trilyon İran riyali olarak bildirdi.

Hasan Ruhani ABD Yaptırımları Ayriyeten Ruhani, devlet çalışanlarının gelecek yıl yüzde 20 maaş zammı alacağını ve bütçenin gıda ve ilaç gibi ucuz temel mallar sağlamak için 14 milyar dolarlık sübvansiyon içerdiğini belirtti. Kaldı ki bu seviye bu yılın bütçesindeki 13 milyar dolarlık seviyenin üzerindeydi.

Yetkililer, bütçenin devlet çalışanları ve emekliler de dahil olmak üzere düşük gelirli grupların temel ihtiyaçlarını karşılamak, üretim ve istihdamı desteklemek ve özel yatırımcıların yardımıyla binlerce duraklatılmış devlet projesini yeniden başlatmanın yollarını araştırmak için tasarlandığını kaydetti.

Bunların yanında Hasan Ruhani, ABD’nin geçen yıl İran’ın gösterdiği ilerlemeyi çekemediğini dile getirdi.

Hasan Ruhani Bütçe Tasarısı Konuşması Enflasyonda tek haneli rakamlara ulaştıklarını, büyümede yüzde 3.7’yi yakaladıklarını ve 790 bin kişiye istihdam sağladıklarını hatırlatan Ruhani, petrol dışı gelirlerinin son 2 yılda çok iyi gittiğinin üzerini çizdi.

İran altyapısının sağlam olsaydı yaptırımların bu kadar etkili olmayacağını vurgulayan Ruhani konuyla ilgili; “Eğer sağlıklı altyapımız olsaydı geçen yıl ve bu yıl petrol geliri olmadan da bütçe oluşturabilirdik. Petrol gelirinin 2018-2019 bütçesinde payı 142 milyar tümendir -resmi kur üzerinden 33 milyar 800 milyon dolar-” sözlerini kullandı.

Çok büyük bir servete sahip olduklarını ancak bunu değerlendiremediklerini belirten Ruhani, varlıkları dondurmak yerine daha aktif hale getirmeleri gerektiğini aktardı. Dışarıdaki İranlıların ülkeye yatırım yapmaları için uğraşmaları, vergi sistemini ıslah etmeleri ve ülkede şeffaflığı artırmaları gerektiğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum