Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

RENA Hisse Senedindeki %1.13 Primlenme ve Carlos Ghosn Davasındaki Gelişmeler

Gündemde yer kaplayan dava, yöneticilikten men kararı ve duruşmalardan çıkan kararlar başlığında RENA hisse senedinde teknik verilerle değerlendirme.
RENA Hisse Senedindeki %1.13 Primlenme ve Carlos Ghosn Davasındaki Gelişmeler
Son Güncelleme: 
Yorum

Renault SA İcra Kurulu Başkanı ve Başkanı Carlos Ghosn Çarşamba gecesi istifa etmişti. Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire röportajda, otomobil endüstrisini yeniden şekillendiren bir yıldız yöneticisinin saltanatına son verdiğini söyledi. “Geçen gece istifa eden Carlos Ghosn,” dedi Le Maire, Perşembe günü Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda “Şimdi yeni bir yönetim tanımlamanın ve uygulamaya koymanın zamanı geldi.” ifadesine dikkat çekti.

Fransız otomobil üreticisinin yönetim kurulu Perşembe günü toplandı ve iki yıllık ittifakı olan Japon otomobil üreticisi Nissan Motor Co. (NSANY %0.12) ile sürdürülebilir bir ilişkiye engel teşkil eden unsurlar üzerine görüştü.

Bay Ghosn’un Renault’da değiştirilmesi, 23 yıllık bir kariyer tarihindeki perdeyi aşağı indirdi şeklinde betimlendi. Ancak Fransa’da, Bay Ghosn Renault’nun Nissan’la olan ittifakından koparken ve zamanının çoğunu ülke dışına harcayarak büyük maaşlar toplayarak küreselleşmenin aşırılıklarının bir simgesi haline geldi.

Ghosn Firmalar Açısından Önemi

Ghosn İki Firma Açısından Önem Arz EdiyorBay Ghosn maaşını savundu ve buna değdiğini söyledi. Savunucular, büyük kişiliğinin ve 24 saat boyunca iş ahlakının, Renault ve Nissan ile Mitsubishi Motors Corp. arasındaki ittifakı bir arada tutan ve en üç firmayı bir sanayi devine dönüştüren tutkal olduğunu söyledi.

Renault’nun, Genel Müdür Yardımcısı Thierry Bolloré’yi, genel müdür olarak Sayın Ghosn ve Michelin genel müdürü Jean-Dominique Senard’ın bu konuya aşina olanlara göre şirket başkanlığını devralması konusunda başarılı olması muhtemel gözüküyor. Şirkete yakın kişiler, Bay Ghosn’in istifa mektubunun Perşembe günü kuruluna sunulacağını doğruladı.

Japonya’da Kasım ayında tutuklanan Bay Ghosn, Salı günü yapılan bir duruşmada salıvermek üzere katı kefalet şartlarına uyma taahhüdüne rağmen, kefaletle serbest bırakılma talebini reddetmesinin ardından en azından Mart ayına kadar hapiste kalması bekleniyor. Gündemde bir diğer başlık ise takip cihazı idi ve ülkeden kaçabileceği korkularına karşı gelmek amaçlı öne sürüldü. Ancak Perşembe günü bir Japon savcı, önerinin yetersiz olduğunu söyledi.

Japon Savcının Açıklaması

Savcı Gündemdeki Karara KarşıPerşembe günü bir Japon savcı, önerinin yetersiz olduğunu çünkü Japonya’da böyle bir izleme sistemi bulunmadığını söyledi. Bay Ghosn, 8 yıllık Nissan mali raporundaki tazminatı ve finansal sorunla ilgili yardımcı olan Suudi bir kişinin de dahil olduğu yasa dışı konu ile suçlanıyordu.

Nissan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bay Ghosn’u şirket kurulundan çıkarmak için Nisan ayında olağanüstü bir hissedar toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Japon otomobil üreticisi 19 Kasım’da Tokyo’da Bay Ghosn ile birlikte tutuklanan Greg Kelly’nin de yerini almayı planlıyor. Hissedarlar toplantısına hazırlık sürecinin bir parçası olarak Renault’nun Nissan yönetim kuruluna yeni bir direktör tayin etmesine izin verecek.

Nissan, Başkan Ghosn’u tutuklanmasından hemen sonra başkanlık unvanından çıkardı ancak bu yönetim kurulu üyeleri yalnızca hissedar oyu ile çıkarılabiliyor. Nissan’ın normal şartlarda hissedarlar toplantısını Haziran ayına kadar yapması planlanıyor.

RENA Gelişmeleri ve Hisseye Bakış

Gelişmelerle RENA'ya Bakış ve Hissenin YorumuLe Maire, “Bugün en önemli şey, Renault’nun geleceğini ve ittifakın geleceğini hazırlamaktır” dedi. Fransız hükümeti Renault’nun %15’ine sahip ve bu oran kurumu otomobil üreticisinin en büyük hissedarı yapıyor.

Fransa varlıklarından RENA (Renault SA) günlük bazda %1.10 değerlenme ile 58,04 €’dan işlem görmekte. Hisse senedi üzerinde 14 günlük periyotta çalıştırılan RSI indikatörü 58 seviyesinde alım bölgesinde dalgalanırken, aynı bölgede STOCH (9,6) indikatörü de al sinyali vermekte.

Hareketli ortalamalarda ise 10 günlükte 57,80 seviyesi ve 50 günlükte 57,12 seviyesi izlenilebilecek destekler olarak gözetlenebilir. Teknik göstergeler tarafında 12 hareketli ortalamadan 11 tanesi al, 1 tanesi sat işaret ederken; indikatörlerde ise 10 tanesi alım bölgesinde. Genel özetle güçlü alımlar gözlenmekte.

Teknik açıdan görünümü olumlu olan hisse senedi dünya genelinde gözlenen toparlanmaya Çin ABD ticaret gerilimindeki sanayi endeksleri baskısının daralması bazlı yukarı yöndeki seyrini koruyabilir. Fransa politik gelişmelerinden de devlet hissesi taşıyan şirket negatif etkilenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu