Yatırım yapmaya başla!

RKGE Kasım’da Bir Önceki Aya Kıyasla 1,1 Puan Artarak 102’ye Yükseldi

Merkez Bankası verilerine göre reel kesim güven endeksi Kasım’da 102 seviyesine yükseldi.
RKGE Kasım’da Bir Önceki Aya Kıyasla 1,1 Puan Artarak 102’ye Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayına ait iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 1,1 puan artarak 102,0 seviyesinde kaydedildi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 105,9  oldu.

1786 işyerinden alınan yanıtlara göre hazırlanan çalışmaya göre genel gidişata yönelik olumlu beklentilerde artış oldu.

RKGEEndeksi yukarı çeken parametreler son üç aydaki toplam sipariş, miktarı mevcut toplam sipariş miktarı, mevcut mal stoku, sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki üretim hacmine yönelik pozitif değerlendirmeler oldu.

Önümüzdeki üç ayda ihracat sipariş miktarı ve toplam istihdam miktarında düşüş olacağını bekleyenler endeksi azalış yönünde etkileyen kalemler oldu. Son üç aylık döneme ilişkin yapılan değerlendirmede üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir zayıfladı. Söz konusu dönemde iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler bir önceki aya kıyasla değişim göstermedi.

İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise güçlenerek devam etti. Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu ve mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.

Önümüzdeki üç aylık dönemde üretim hacminde artış olacağını bekleyenlerde değişim olmadı.

3 Aylık DeğişimlerSöz konusu beklenti bir önceki ay ile hemen hemen aynı seviyelerde gerçekleşti. Öte yandan iç piyasa sipariş miktarı ve ihracatta artış bekleyenler azaldı. Gelecek 12 ayda sabit sermaye yatırım harcamasında artış bekleyenler güçlendi. Önümüzdeki üç ay için istihdamın artacağını düşünen neredeyse azalma kaydedildi.

Ortalama birim maliyetlerinde hem geride bıraktığımız üç ayda hem de önümüzdeki üç ay içerisinde artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi 1,1 puan azalarak %15,1 seviyesine geriledi.

Sanayi sektöründe iyimser beklentileri paylaşan kesimin oranı %15 olurken, gidişatın kötü olduğunu düşünenlerin oranı %12,9 olarak açıklandı. %72,1‘lik kesim ise beklentilerini değiştirmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum