Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Eylül’de 98,8 Seviyesine Geriledi

TCMB’nin açıkladığı iktisadi yönelim anket sonuçlarına göre reel kesim güven endeksi Eylül’de 98,8'e geriledi.
Reel Kesim Güven Endeksi Eylül’de 98,8 Seviyesine Geriledi

Eylül 2019 dönemime ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan rapora göre reel kesim güven endeksi bir önceki aya kıyasla 3,7 puan azalarak 98,8 oldu. Endeks Ağustos ayında 102,5 seviyesinden gerçekleşmişti.

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1792 işyerinden alınan yanıtlarla oluşturulan verilere göre reel kesim güven endeksi bir önceki aya kıyasla düşüş gösterdi.

Eylül RKGEMevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,4 puan azalarak 99,7’ye geriledi. Yayılma endekslerine bakıldığında, aşağı yönde etkileyen maddeler arasında; son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut toplam sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, ihracat sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve toplam istihdam miktarlarının yer aldığı gözlendi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelere göre üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir terse döndü. Söz konusu dönemde iç piyasadaki ve ihracattaki sipariş miktarında artış olacağını düşünenlerin azaldığı görüldü. Eylül ayında mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu ve mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğuna dair yapılan değerlendirmeler güçlendi.

İşyerlerinden alınan yanıtlara göre önümüzdeki üç ayda üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış olacağı düşünülmüyor.

Üç Aylık Sipariş Artış BeklentisiÖnümüzdeki üç ay için hem istihdamda hem de hiç piyasa sipariş miktarında artış beklentisi zayıfladı. Gelecek 12 ay için ise sabit sermaye yatırım harcaması için artış beklenti beklentileri zayıflayarak devam etti.

Önümüzdeki 12 aylık süreç için yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi 1,6 puan azalarak %18,4’e geriledi. Ortalama birim maliyetlerinde son üç ayda ve gelecek üç ayda artış olacağını bildirenlerin lehine olan seyir güçlendi.

1792 işyerinin yanıtlarından derlenen bilgilere göre katılımcıların %13’ü sanayi sektöründe genel gidişata yönelik iyimserliğini koruyor. Sanayi alanındaki faaliyetlerin daha kötüye gideceğini düşünenlerin oranı %15,7 olurken, %71,3’lük kesim aynı kalacağını düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum