Yatırım yapmaya başla!

Reel Kesim Güven Endeksi Aralık’ta 91,5’e Geriledi

TCMB tarafından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi, Aralık ayında 1,3 puan gerileyerek 91,5’e indi. 2 bin 83 katılımcı ile hazırlanan endekste yer alan veriler şöyle…
Reel Kesim Güven Endeksi Aralık’ta 91,5’e Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayına ilişkin Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) rakamlarını açıkladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 2083 işyerinin yanıtlarının değerlendirilerek elde edilen verilere göre, RKGE Aralık ayında 1,3 puan düşüş kaydederek 91,5’e geriledi.

Mevcut toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi. Diğer yandan genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler azalış yönünde etki yarattı.

2018 yılının Aralık ayında, mevsimsellikten arındırılmış RKGE, bir önceki aya kıyasla 0,9 puan artarak 97,7 puana çıktı.

TCMB tarafından yapılan açıklamada; son üç aya dair değerlendirmelerde üretim hacminde azalış bildirenler ile ihracat sipariş miktarında artış bildirenlerin lehine olan seyrin zayıfladığı belirtildi. İç piyasadaki sipariş miktarında azalış bildirenlerin lehine olan seyrin ise güçlenerek devam ettiğini vurgulandı. Mevcut normal siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı.

Buna zıt yönde mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlendiği bildirildi. İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre değişmeyerek %74,1 oldu. İmalat sanayisi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,3 puan arttı ve %74’e yükseldi.

Gelecek üç aylık dönemde üretim hacminde düşüş bekleyenlerin lehine olan seyir güçlendi.

Aynı döneme ilişkin ihracatta sipariş miktarında artış bekleyenlerin lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği bildirildi. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcaması ve önümüzdeki üç aydaki istihdamın azalacağına yönelik beklentilerde artış gözlendi. Ortalama birim maliyetlerinde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenlerin lehine olan seyir güçlendi.

Önümüzdeki 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyatları endeksi beklentisinin bir önceki aya göre 3,2 puan azalarak 24,9 seviyesinde gerçekleştiği belirtildi. Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranının azaldığı, kötümser olduğunu belirtenlerin oranının ise arttığı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum