Paylaşım

Reel Efektif Döviz Kuru Tarihinin En Düşük Seviyesine İndi!


 

Mart ayında 83.42 gelen reel döviz kuru, tarihinin en düşük seviyesine indi. Uzmanlar, Türk lirasının en değersiz para birimi olması hakkında değerlendirmede bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart ayı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksini açıkladı. Buna göre; bir önceki ay 84,95 olan endeks, %1,8 düşüşle 83.42 seviyesine indi. Gelinen bu seviye ile reel döviz endeksi tarihinin en düşüğünü kaydetmiş oldu.

Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mart ayında 85,18 düzeyinde geldi.

Dolar ve Euro’da son haftalarda yaşanan rekorlarla birlikte, Türk lirası en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olmaya devam ediyor. Dolar, güne 3,99’dan başladıktan sonra, günün ilk yarısında 4 liranın üzerine çıktı. Saat 16:15 itibariyle de 4,0059 seviyesinden işlem görüyor.

2003 yılının Ocak ayında 89.55 olan döviz endeksi, geldiği 83.42 seviyesi ile tarihinin en düşük seviyesine inmiş oldu.

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde paya sahip olan ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk lirasının ağırlıklı ortalama değeri alınarak hesaplanıyor. Reel efektif kurdaki artış TL’nin değer kazandığını, düşüş ise TL’nin değer kaybettiğini gösteriyor. Yani Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının artması anlamına geliyor.

Türk lirasının reel anlamda tarihinin en değersiz seviyesine inmesine analistler ne dedi?

Denizbank Yatırım Hizmetleri Grubu yaptığı açıklamada; söz konusu rakamların açıklanmasının gelecek dönem açısından maliyet yönlü ek baskılanmanın oluşabileceği anlamına geldiğini bildirdi.

Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan para politikasında ek sıkılaştırma adımlarının beklendiği söylendi. Kurum yaptıkları hesaplamalar neticesinde, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ile ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin 6 ay kümülatif korelasyonunun -0,52 seviyesinde oluşmakta olduğunu bildirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın