Yatırım yapmaya başla!

Rand Dolar Karşısında Yılın En İyi Aylık Performansına İşaret Etti

Dolar küresel piyasalarda güçlenirken, USD/ZAR paritesinin bir aylık düşüşü yüzde 5 seviyelerine yaklaştı. Rand, dolar karşısında en iyi aylık performansını kaydediyor.
Rand Dolar Karşısında Yılın En İyi Aylık Performansına İşaret Etti

Amerikan doları için Kasım ayı pek iyi geçmedi diyebiliriz. Türk lirası başta olmak üzere neredeyse tüm gelişmekte olan ülke para birimleri karşsıında değer kaybetti. Aralık ayının ilk işlem gününde ise G-20’de yapılan görüşmelerle ABD – Çin arasındaki ticaret savaşına ara verilmesi sonucunda dolar güç kazanmaya başladı. Buna karşın Güney Afrika randı, dolar karşısındaki seyrini koruyor.

Güney Afrika randı, Kasım ayında dolar karşısında 2018 yılının en güçlü aylık performansını kaydetti.

Rand Dolar Karşısında GüçlendiGüney Afrika Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi ve FED’in daha yumuşak bir politika izleme konusunda verdiği mesajlar, randın yükselişini tetikleyen gelişmeler oldu. Aynı zamanda Cuma günü, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin ateşkes beklentileri neticesinde rand, dolar karşısında 3 ayın zirvesine yükseldi.

USD/ZAR paritesi, geçen haftayı 13,7304 seviyesinden kapattıktan sonra Aralık ayının ilk işlem gününde 13,5792 randa kadar indi.

USD/ZAR Hızlı DüştüGüney Afrika randında görülen yükselişle birlikte yüzde 0,17 oranında gerileyen USD/ZAR paritesi, 13,7101 seviyesinden işlem görmeye başladı. TSİ 09:00’da 13,7574 randdan alıcı bulan parite, 11:00 sularında düşüşünü hızlandırdı. Parite yüzde 2’ye yakın bir düşüş göstererek, 13,5792 seviyesine indi. Paritede yaşadığı bu düşüşle birlikte Ağustos ayının başından bu yana kaydedilen en düşük seviye görülmüş oldu.

USD/ZAR paritesinin orta ve uzun vadeli fiyat hareketleri incelendiği zaman, 5 Eylül tarihinden beri kademeli bir düşüş eğilimi gerçekleştiği görülüyor. Paritenin 45 günlük fiyat hareketleri yüzde 3,77 oranında ekside seyrederken, 1 aylık hareketler yüzde 4,47 oranında eksi yönde bir seyre işaret ediyor.

Dolar kuru ise enflasyon rakamları sonrasında 5,14 liraya geriledikten sonra yükselişe geçerek 5,25 liranın üzerine çıktı.

Dolar Kuru 5,25 ÜzerindeDolar kuru güne 5,1867 liradan başladıktan sonra enflasyon rakamlarının açıklandığı 10:00’a kadar yatay seyretti. Kasım ayı enflasyonunun düşmesiyle birlikte 5,1490 liraya indi. Ardından doların küresel alanda güçlenmesiyle birlikte yükseliş eğilimi gösterdi. Yüzde 1,5’i aşan yükseliş eğilimiyle birlikte 5,2747 liraya kadar çıktı.

Dolar, uluslararası piyasalarda ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı konusunda ateşkes anlaşması ile güç kaybetti. Ateşkesin geçici olduğu yorumları yapılırken, petrol fiyatlarının tırmanışa geçmesiyle birlikte Türk lirası değer kaybetti. Petrol, üreticilerin üretimi kısacağına ilişkin iyimserliğin yükselmesiyle birlikte güç kazandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum