Yatırım yapmaya başla!

Rabobank Yıl Sonu Dolar/TL Tahminini 5’e Çekti

Haftanın son işlem gününe 5,50'den başlayan ve saat 11:15 itibarıyla 5,45'e gerileyen dolar kuru için Rabobank analistleri yıl sonunda 5 lira seviyesinin görülebileceğini öngörüyor.
Rabobank Yıl Sonu Dolar/TL Tahminini 5’e Çekti

Dolar/TL haftanın son işlem gününde negatif yönde seyrediyor. Açılışı 5,50 seviyelerinden yapan kur, saat 11:15 itibarıyla 5,45 liraya gerilemiş durumda. Analistler hükümetin açıkladığı vergi indirimleri sonrası kurun 5,40’tan 5,60’a çıktığını ancak bugün yeniden düşüşe geçtiğini belirtirken. Rabobank’tan yıl sonu dolar tahmini geldi. Rabobank analistleri 2018 yılının sonunda dolar kurunun 5 liraya gerileyebileceğini belirtti.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys, Türk lirasının dolar ve Euro karşısındaki durumunu değerlendirdi.

Liranın dolar ve Euro karşısında daha fazla düzeltmeye gitmesi için alan bulunduğunu söyleyen Matys, yıl sonunda doların 5 liraya, Euro’nun 6 liraya inme ihtimali olduğunu dile getirdi. Matys, Türkiye’yi önemli bir enflasyonist baskı ve daha fazla cari açık olmadan dengeli bir büyümeye sokacak olan yapısal reformların, kurda olası geri çekilmeler üzerinde doğrudan etkili olacağını belirtti.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, yurt dışında ABD tarım dışı istihdam verisi takip edilecek.

Analistler ABD tarım dışı istihdamın 200 bin artış göstermesini bekliyor. QNB Finans Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, doların küresel anlamda kan kaybettiğini, bu hareketin dün ABD’de zayıf gelen ISM verisiyle pekiştiğini ifade etti. Türk lirasının rand ve rubleye paralel olarak değer kazandığını söyleyen Pazı, kurun yeniden 5,50 liraya çekilmesinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ve dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren KDV ve ÖTV indirimlerinde yapılan düzenleme sonrasında dolar 5,40’lardan 5,60’lara çıktı. Perşembe günü öğleden sonraki işlemlerde ise sert dalgalanma kaydetti.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Devlet Başkanı ile olumlu geçen görüşmesinin sonrasında geriledi.

Dün ABD ve Çin devlet başkanları bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider arasında yapılan telefon görüşmesinin olumlu geçtiğine dair haberlerin alınması dolarda düşüş eğilimini hızlandırdı. Mart ayında yapılacak seçimler öncesinde uygulamaya konulan vergi indirimlerinin, enflasyonla mücadele ortamında sıkı maliye politikasının yerini gevşeme politikalarına bırakacağı endişesi, bunun yanında tüketimi artıracak olması nedeniyle dış talebi yani ithalatı artıracağı kaygısı doların dün sert yükseliş göstermesine sebep olmuştu.

DOLAR KURU ANLIK DEĞİŞİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dün öğleden sonraki işlemlerde 5,65 seviyesine kadar çıkan dolar kuru bu hareketini sürdürmedi ve bu sabahki işlemlere 5,50’den başladı. Analistler söz konusu geri çekilmede ABD ve Çin cephesinden gelen haberlerin etkisi olduğunu yorumladı. Bu ay içerisinde Arjantin’de yapılan olan G20 zirvesi öncesinde gelen olumlu haberlerin ardından, tüm gelişmekte olan ülke paraları pozitif etkilendi ve dolar karşısında değerlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum