Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Türkiye ve İngiltere Merkez Bankalarına Odaklandı!

Faizi 25 baz puan artıran FED’in ardından gözler İngiltere Merkez Bankası’na çevrildi. Yurt içinde ise TCMB’nin kararı bekleniyor. İşte tahminler;
Piyasalar Türkiye ve İngiltere Merkez Bankalarına Odaklandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Halihazırda yüksek olan enflasyon oranları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle daha endişe verici hale geldi. Savaş, Rusya’nın ihracatçı pozisyonu nedeniyle petrol fiyatlarını tarihi seviyelere çıkarırken diğer emtialar da sert yükselişler görüldü.

Ekonomik riskler artarken merkez bankalarının kararları daha önemli hale geldi. Kritik ABD Merkez Bankası (FED) kararı dün açıklandı.

2018’den bu yana ilk kez faiz artıran FED, 25 baz puanla beklentileri karşıladı. Bu yıl kalan altı toplantının hepsinde faiz artırımı öngören FED, faizin yıl sonuna kadar yüzde 1,9 olacağına işaret etti.

İngiltere Merkez Bankası Mevcut Döngünün 3. Artışını Yapacak

İngiltere Merkez Bankası (BOE) önceki toplantısında politika faizini beklentilere paralel 25 baz puan artırarak yüzde 0,50 seviyesine çıkarmıştı. Böylelikle BOE 2004 yılından bu yana ilk defa arka arkaya artış yaptı.

Bununla birlikte dört politika yapıcı 50 baz puanlık daha büyük bir faiz artırımı için oy kullanmıştı. BOE ayrıca ekonominin durumuna göre önümüzdeki aylarda daha fazla sıkılaştırmanın uygun olacağına işaret etmişti.

FED’in ardından küresel piyasaların odağı bugün faiz kararını 15.00’da açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası’na çevrildi. Genel beklenti BOE’nin bir kez daha 25 baz puan artış yaparak faizi yüzde 0,75’e çıkaracağı yönünde.

ING uzmanları tarafından bugün yayımlanan notta da 25 baz puan faiz artırımına işaret edildi. Ancak BOE’nin döngüde zaten daha ileri durumda olduğu ve pazar odağının büyüme risklerine kaydığı belirtildi. Bu da eğriyi tersine çevirdi.

Notta piyasa fiyatlamalarının, daha da önden yüklemeli bir sıkılaştırma için bugün 50 baz puanlık artış için küçük bir şans olduğunu gösterdiği belirtildi.

TCMB’nin Faiz Kararı Ne Olacak? Dolar Yükselir mi?

Yurt içinin odak noktası saat 14.00’da açıklanacak Merkez Bankası kararındayken beklenti faizde değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Beklenti karşılanırsa TCMB üçüncü kez faizi sabit bırakmış olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14’te sabit bırakmıştı. Beklentileri karşılayan TCMB, 2 ay boyunca faize dokunmamıştı. Son indirimini Aralık’ta yapan TCMB, 2021’de toplam 500 baz puan indirim yaptı.

IND Ekonomisti Muhammet Mercan, geçen ayki toplantı sonrası yayımladığı notunda mevcut zemin ve rezerv görünümünün yakın vadede daha fazla politika gevşemesine yer bırakmayacağını söylemişti.

Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, bu sabah yayımladığı videoda TCMB’nin faizi sabit bırakacağına işaret etti.

Memiş, TCMB sonrasında dolar kurunda yükseliş olmayacağını aksine düşüş beklediğini dile getirirken gram altının da buna bağlı olarak gerileyeceğini tahmin etti.

Daha önce de TCMB’den herhangi bir değişiklik beklemediğini söylemişti.

Gelecek aylarda ise TCMB’nin yüksek kur nedeniyle faiz artırmak zorunda kalacağını dile getirmişti. Dolar kurunun yüksek olduğunun altını çizerek yüksek kurda enflasyonun düşürülemeyeceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu