Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar Daha Yavaş Küresel Büyüme için Endişeleniyor

Cuma günü yapılacak olan tarife artışı nedeniyle hisse senetleri tahmin edildiğinden daha fazla değerlenebilir.
Piyasalar Daha Yavaş Küresel Büyüme için Endişeleniyor
Yorum

Piyasalar, Cuma günü yapılması beklenen tarife artışı ihtimali, pazarın tahmin ettiğinden daha yüksek bir hisse senedi hareketliliğine ve değerlemesine neden olabileceğini düşünüyor. Şu anda piyasalar, genel olarak dört faktöre ilişkin olumlu düşünceler nedeniyle tarihi seviyelerin hemen altında bir seyir söz konusu.

Piyasalar; FED, ticaret anlaşması, Çin ekonomisinin dibe vurduğu algısını yaratan teşvik programı ve güçlü ABD ekonomisine odaklandı.

Piyasalar Dört Konuya OdaklandıYüksek tarifeler ve bir ticaret anlaşmasının olmaması durumunun yatırımcıları; küresel GSYİH, küresel kazanç artışı ve daha yüksek büyüme ile ilişkili kazançlar için tahminleri düşürmeye zorlayacağı söyleniyor. Bu nedenle Molson Coors, Conagra Brands, Colgate-Palmolive ve Kraft Heinz gibi hisse senetleri, yarı iletkenler, sanayiciler ve perakendeciler gibi hisselerin yanında düşüyorlar.

Düşük küresel büyümenin, tüm şirketlerin değerini etkileyeceği bilinirken, UBS’nin New York Menkul Kıymetler Borsası Direktörü Art Cashin, “Bu, yalnızca Çin’e gelir getirisi olan veya Çin’den ithalat yapandan çok daha geniş bir anlaşma,” dedi.

Çoklu düşüş, özel bir sorundur ve S&P 500 gibi büyük endeksler çoklu kazanım beklentisiyle işlem yapıyor.

S&P Çoklu Kazanım Beklentisiyle İşlem GörüyorKüresel büyüme ve kazançlar genişliyorsa piyasa, piyasalara daha yüksek bir değer verecektir. Eğer büyüme ve kazançlar daralıyorsa çoklu düşüş olarak yansıyacaktır.

S&P 500 için tipik bir katsayı, 15 ila 16 kat ileriye dönük kazançtır. Refinitiv, S&P’nin önümüzdeki dört çeyrekte hisse başına 171 dolar kazanacağını tahmin ediyor. Birkaç gün önce 2.940 olan S&P endeksi, Fed’in düşük oranlara sahip olması nedeniyle Çin ekonomisinde ve fiyatında düşük seviyeler nedeniyle Mayıs ayının başında tarihsel olarak en yüksek 17,2 seviyesinde işlem görüyordu.

Bir anlaşma olmaması ve daha yüksek tarife uygulaması ihtimali ise küresel büyüme tahminlerini ve piyasaları çoklu düşüşe itiyor.

Ticaret Anlaşması Belirsizliği Küresel Büyüme Tahminlerini DüşürüyorBöyle bir durumda, eğer S&P endeksi daha makul olan 15,5 katına atanırsa hızlı bir şekilde 2.650 aralığına düşebilir.Dow Jones ise Salı gününün son 15 dakikasında 165 puan yükselerek şaşırtıcı bir ralliye imza attı.

Trump’ın daha yüksek tarife tweetinden sonra 450 puan düşen Dow Jones sonrasında Art Cashin, Trump’ın gece tweetlerine karşı dikkatli olunması gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu