Yatırım yapmaya başla!

Piyasayı Yükselten Güçlerin “Patlamaya Hazır Kombinasyonu” Görünüyor

Milyarder Paul Tudor Jones, piyasayı yükselten güçlerin patlamaya hazır kombinasyonunun göründüğünü söyledi.
Piyasayı Yükselten Güçlerin “Patlamaya Hazır Kombinasyonu” Görünüyor

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones bugün yaptığı açıklamada, borsanın ABD’deki kolay para politikası ve düşük vergilerin birleşiminden desteklendiğini söyledi.

Jones, “Şu an patlayıcı bir para ve maliye politikası kombinasyonuna sahibiz. Tam istihdamda ekonomi ile görebileceğiniz en düşük reel oranlarla birlikte yüzde 5’lik bir bütçe açığımız var. Bu, hayal edebileceğiniz en sıra dışı ve potansiyel olarak patlayıcı kombinasyondur. Son ticaret savaşını yaptığımızda, 1930’un negatif fotoğrafı yok, ancak sıkı bir maliye ve para politikası uyguladınız. Şimdi tam tersi var,” dedi.

Federal Rezerv, geçen ay da dahil olmak üzere bu yıl oranlarını üç kez düşürdü. TSİ 19:00’de Kongre önünde ifade veren Fed Başkanı Jerome Powell, geçen ayki toplantıda daha fazla oran indirimi için çıtayı yükseltmişti. Ancak oran artışlarının yakın gelecekte olası olmadığını öne sürdü.

Bugünkü Kongre ifadesinde ise Powell, büyüme mevcut haliyle güçlü bir şekilde devam ettikçe faizlerin değişme ihtimali olmadığını söyledi.

Powell Faiz Değişme İhtimaliFed gevşetme önlemleri, 2018’de dört kez faiz artışını izlemişti. Bunlardan sonuncusu geçen Aralık ayında büyük bir düzeltmeye katkıda bulunmuştur. Bu ters çevirme, hisse senetleri için rekor yolculuğunun önünü açmaya yardımcı oldu. Jones, fiyat indirimlerinin ticaret savaşından gelecek zararlar için oluştuğuna inanıyor.

S&P 500, önceki seansta ilk defa 3100 seviyesini kırarak tüm zamanların en yüksek seviyesini yakaladı. Geçen üç ay boyunca da yüzde 5,7 oranında arttı. Nasdaq Kompoziti ise dünkü işlemlerde gün içi ve kapanış seviyelerini sabitledi. Dow Jones Sanayi Ortalaması da gün içi rekoruna çok yakın seyretti.

Hisse senetleri, Trump yönetimi altında 2017 yılında imzalanan düşük şirket vergisi yasası ile artış kaydetti. Jones, bu kombinasyonun piyasayı rekor alanlara daha fazla itabileceğini düşünüyor.

Paul Tudor Jones Piyasa YorumuElbette pazar görünümü, Jones için tamamen pembe değil. Jones, Demokratların 2020 Başkanlık seçimlerinde Trump’ı yenmesi durumunda, hisse senetlerinin kesinlikle düşeceğini belirtti. Çünkü yatırımcılar için muhtemelen vergilerin yükseleceği anlamına gelecek.

Jones, 1980’lerin sonlarında 1987 pazar kazasını gördükten sonra ün kazandı. Şirketleri, işçi muamelesi ve çevre dahil olmak üzere çeşitli faktörleri baz alan bir fon olan JUST ABD Büyük Sermaye Varlıkları ETF’yi başlattı. ETF, 2019 yılında yüzde 23,4 artış kaydederek, S&P 500’ün Salı günkü kapanışında 0,1 puan yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum